Szlak Garncarski
MEDYNIA GŁOGOWSKA
Medynia Głogowska wraz z otaczającymi ją miejscowościami - Medynią Łańcucką, Pogwizdowem i Zalesiem, tworzyła kiedyś niezwykle prężny ośrodek garncarski, jeden z największych w Polsce. W II poł. XIX w. czynnych było tu blisko 120 warsztatów ceramicznych. Wyrabiano naczynia o zróżnicowanym przeznaczeniu, zdobnictwie i kształtach. Dominowały naczynia użytkowe, które ze względu na sposób wypalania dzieliły się na siwaki i ceramikę czerwoną. Ta ostatnia zaś występowała jako biskwity i naczynia glazurowane. Pomimo lat zastoju w rzemiośle, jaki miał miejsce na tym terenie, wiele form przetrwało i jest nadal wykonywanych przez kilku garncarzy z Zalesia, Medyni i Pogwizdowa.
SZLAK GARNCARSKI
Garncarski szlak to trasa turystyczna, która prowadzi do miejsc, gdzie w zacisznych warsztatach garncarze toczą na kołach garnki, na półkach pod powałami suszą się pękate, gliniane dzbany; dymią piece wypełnione po brzegi ceramiką. Zachwycają zaklęte w glinie świątki, wiejskie kapele i gwizdające ptaszki. Trasa pełna jest uroczych zakątków, takich jak zielone, śródleśne stawy, czy pagórki z których roztacza się widok na panoramę okolicznych miast. Niejednego zadziwi wnętrze kościoła pw. Nawiedzenia NMP. Ściany prezbiterium, chór i ambonę zdobi mozaika ceramiczna, wykonana przez miejscowych garncarzy. Z tego samego materiału zrobione zostały stacje Drogi Krzyżowej. Koniecznie trzeba się zatrzymać przy starym cmentarzu, ukrytym wśród wysokiego starodrzewia, a po drodze pokłonić się każdej napotkanej przydrożnej kapliczce, tak jak przed laty czynili to garncarze, udający się furmankami na odległe jarmarki.
ZAGRODA GARNCARSKA
Zagroda Garncarska powstała w 2001 roku i tworzą ją XIX-wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem oraz tradycyjny piec do wypalania ceramiki.
W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj kilkudniowe warsztaty garncarskie, a przez cały rok odbywają się zajęcie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Pod okiem garncarzy można nauczyć się toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu. Zagroda Garncarska jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć ergoterapii (terapii zajęciowej, terapii pracą), która uważana jest za ogniwo pośrednie między zabiegami leczniczymi a normalną aktywnością życiową i zawodową. Co roku na przełomie czerwca i lipca w zagrodzie organizowane są Letnie Jarmarki Garncarskie.
GALERIA RZEŹBY CERAMICZNEJ
Władysławy Prucnal
Galeria zawiera bogatą kolekcję prac artystki. Są to figurki, płaskorzeźby i mozaiki przedstawiające życie mieszkańców dawnej wsi. Znaczna część twórczości artystki poświęcona jest również tematyce sakralnej. Prace Władysławy Prucnal znajdują się w muzeach etnograficznych w całej Polsce i w galeriach na całym świecie, m. in. w Australii, Japonii, USA. Zwiedzanie galerii z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu:
biuro GOKiR Czarna, tel. 17 226 23 23, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
SIWAKI Z ZALESIA
Siwaki to naczynia nieglazurowane, które w zależności od gatunku gliny nabierają przy wypalaniu różnych odcieni, od koloru siwego aż do intensywnej czerni. Sposób ich przygotowania i wypalania jest niezmienny od setek lat. Siwaki muszą być wypalane w tradycyjnym piecu, bez dostępu powietrza. To właśnie decyduje o unikatowości ceramiki siwej, która w obrębie ośrodka garncarskiego wytwarzana jest jeszcze jedynie w Zalesiu.
PARKA MATKI BOŻEJ JAGODNEJ
w Medyni Łańcuckiej
Park powstał w 2006 roku. Na jego terenie znajduje się kapliczka z ceramiczną figurą Matki Bożej Jagodnej, patronki Medyni (autorstwa Władysławy Prucnal), źródełko, staw, strumyk, alejki, wiata przystankowa i wgłębnik z siedziskami na ognisko, pergola. Całość obsadzona została owocowymi drzewami i krzewami. Miejscowe gospodynie serwują tu na zamówienie jagodowe dania (biuro GOKiR Czarna, tel. 17 226 23 23, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). W sezonie odbywają się tutaj uroczystości religijne, organizowane są imprezy kulturalne, turystyczne i rekreacyjne.
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP w Medyni Głogowskiej
Kościół został wybudowany według projektu architekta Budziło z Krakowa w latach 1958-1959. Przy wystroju wnętrza wykorzystano garncarskie tradycje regionu. Ściany prezbiterium, chór i ambonę zdobi mozaika ceramiczna, wykonana przy pomocy miejscowych garncarzy. Z tego samego materiału wykonane zostały stacje Drogi Krzyżowej. Poszczególne obrazy osadzone są w kutej kracie w podświetlanych wnękach dających wrażenie trójwymiarowości. Mozaika na ścianie ołtarza przedstawia sceny Zwiastowania NMP, Nawiedzenia Św. Elżbiety i Narodzenia Jezusa. Ambonę zdobią symbole czterech ewangelistów: anioł, wól, lew, orzeł. W pobliżu kościoła znajdują się zabytkowe budynki starej plebani i wikarówki, a także doskonale zachowany ogród plebański z pięknymi okazami starodrzewu i grabowym żywopłotem. Kościół wybudowany jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na dolinę Wisłoka i miasto Rzeszów.
TRADYCYJNE PRACOWNIE GARNCARSKIE
Na trasie znajduje się kilka prywatnych czynnych pracowni, w których można spotkać garncarzy przy pracy, toczących na kole, suszących lub wypalających ceramikę. Można też zobaczyć różne rodzaje wypalania - na biskwit lub na siwo. Bezpośrednio u twórcy można kupić ceramikę "prosto z pieca".
Istnieje możliwość umówienia się z garncarzem na zwiedzanie pracowni:
biuro GOKiR Czarna,
tel. 17 226 23 23,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.