layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Iwonicz Zdrój: Dwudziestolecie oczami modernistów: DOM : miasto, osiedle, dom

201005 dom

11.10 – Iwonicz-Zdrój - plac J. Dietla  

godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM   

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Iwonicz-Zdrój / Kino „Wczasowicz”, pl. Dietla 2) 

godz. 12:00 - spacer architektoniczny „Ku źródłom modernizmu”– start: pl. Dietla

Dwudziestolecie Oczami Modernistów, czyli DOM, jest spojrzeniem na architekturę powiatu krośnieńskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spojrzeniem w różnej skali – skali kraju, powiatu, miasta, osiedla – ale też w skali ludzkiej: domu, jako odzwierciedlenia osobowego i czasem bardzo osobistego modułu, będącego częścią modernizującego się kraju.

Edukacyjne place budowy

DOM to strefy edukacji historyczno-architektonicznej - "edukacyjne place budowy" - opowiadające o mieście, osiedlu i domu w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Edukacyjne place budowy staną w Dukli, Frysztaku, Iwoniczu-Zdroju, Korczynie, Jedliczu i Krośnie – miejscach nieprzypadkowych, ważnych również w okresie międzywojennym, do których odwiedzenia zachęcali w 1936 roku twórcy przewodnika handlowego po powiecie krośnieńskim.

Warsztaty DOM będą odbywać się w formie otwartej – na placach i rynkach – dając okazję do poznania nie tylko architektury, ale też założeń urbanistycznych poszczególnych miejsc. Zachęcamy do swobodnego odwiedzania i poznawania DOMu i domów w Dukli, Frysztaku, Iwoniczu-Zdroju, Korczynie, Jedliczu i Krośnie.

Spacery architektoniczne

Krośnieńskim modernistom towarzyszył wszechogarniający cały region zapach nafty, połączony ze smakiem Naftusi – popularnej wody leczniczej okolicznych zdrojowisk. To właśnie nafta i Naftusia napędzały ruch budowlany i powstające „maszyny do mieszkania” - czyli domy - jak postrzegali i nazywali je moderniści. Ten zapach i smak będzie można również poznać w czasie spacerów architektonicznych. Spacer „Ku źródłom modernizmu” poprowadzi przez architekturę Iwonicza-Zdroju, a „Architektura przemysłowa i przemyślana” będzie spacerem przybliżającym Jedlicze. Ostatni spacer „Krosno-miasto-ogród”, zaprezentuje widok od strony ogrodu na Krosno, czyli z perspektywy szczególnie bliskiej modernistom, a nieco ukrytej na co dzień.

Zapraszamy uczestników w każdym wieku do wspólnego budowania i rozbudowywania wiedzy o dziedzictwie architektonicznym regionu.

Miejsce Iwonicz-Zdrój - plac J. Dietla

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń