layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: wernisaż wystawy „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”

rzeszow wernisaz

W starym rodzinnym albumie obrazek – pamiątka pierwszej procesji Serca Jezusowego w Warszawie, z datą 11 czerwca 1920 roku – podpisany kaligraficznie: „Pamiątka z Pola walki”. Niemuzealny skarb. Taki, jak te wspomnienia o kuli tkwiącej w piersi, o niej samej – miłości życia, o marzeniu, żeby przyjechać własnym samochodem do Słociny, o pracy na kolei... Cała panorama ludzkich losów. Może i chcieli pokończyć szkoły, szczególnie seminaria nauczycielskie, które miały gwarantować w miarę pewną przyszłość. Zamiast tego w archiwaliach przy nazwiskach kilku z nich adnotacja: „Wydalony z Seminarium wrzesień/październik 1919”, i dziura w papierkowym życiorysie. O co walczyli? Wtedy o wszystko... wciąż o niepodległość. Fakt – nie oni pierwsi i nie ostatni.

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, który odbędzie się 4 października 2020 r. o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” wraz z koalicjantami: Szkołą Podstawową nr 5 w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Słocińskiej, Fundacją Technika Militarna i Górska Szarotka oraz partnerem: Archiwum Państwowym w Rzeszowie.

Wystawa poświęcona jest pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina (aktualnie jednym z osiedli Rzeszowa). Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli m.in. Edward i Józef Beresiowie. Celem wystawy jest wspomnienie słocińskich bohaterów w sposób atrakcyjny dla odbiorcy w każdym wieku. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego.

Wystawę będzie można oglądać do 30 października w godz. 12:00-19:00 (od poniedziałku do piątku).

Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona!

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Zadanie jest finansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Miejsce sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń