layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Jarosław: Koncert inaugurujący XII Sezon Artystyczny u Attavantich

200924 jaroslaw operetka

XII Sezon Artystyczny u Attavantich

„Magiczny Świat Operetki”

Podkarpacki Teatr Muzyczny HALKA

3 października 2020 r.

Godz. 18.00

Sala Lustrzana Kamienicy Attavantich

Wystąpią:

Katarzyna Liszcz-Starzec (sopran),

Tomasz Furman (tenor),

Anna Wrona (fortepian).

W programie m.in.:

„Graj cyganie” – aria Tassio z operetki „Hrabina Marica” I. Kalmana

„Wielka sława, to żart” aria Sandora z operetki „Baron cygański” J. Straussa

„Funiculi, funicula” pieśń neapolitańska

„Aria ze śmiechem” z operetki „La Perichola” J. Offenbacha

„Jakże mam Ci wytłumaczyć” z operetki „Księżniczka Czardasza” I. Kalmana

„Przetańczyć Całą Noc” z musicalu „My Fair Lady” F. Loewe.

Działalność Podkarpackiego Teatru Muzycznego HALKA, stanowi nawiązanie do chlubnej tradycji działającego w latach 1952-1966 przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie Studia Operowego, które na przestrzeni lat swojej działalności wystawiło 10. spektakli muzycznych, m.in. „Toscę” Pucciniego, „Zamek na Czorsztynie” Kurpińskiego, „Sprzedaną narzeczoną” Smetany . W działalność artystyczną Zespołu zaangażowane były wybitne nazwiska, jak m.in.: Olga Didur, Barbara Kostrzewska.

Pierwszym  zrealizowanym  przez Studio przedsięwzięciem artystycznym była „Halka” S. Moniuszki, którą wystawiono na deskach sceny Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie około 100 –krotnie!

W styczniu 2016 r. powrócono do idei działalności legendarnego niegdyś Zespołu
i pozwolono odrodzić się mu na nowo pod dotychczasową nazwą – wzbogaconą o nazwę „HALKA”, na pamiątkę pierwszej premiery Studia. Do 2017 r. Zespół pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Szypuły przygotował  trzy premiery spektakli, tj.: „Domek Trzech Dziewcząt” (F. Schubetra), „La Serva Padrona” czyli „Służąca Panią” (G.B. Pergolesiego), gdzie w rolę tytułowej służącej Serpiny wcieliła się mistrzowsko znana już  jarosławskiej publiczności Katarzyna Liszcz-Starzec oraz operetka „Panna Wodna” (J. Świętochowskiego).

Rok 2018 przyniósł kolejne załamanie  w działalności zespołu, by rok później odrodzić się pod skrzydłami Podkarpackiego Teatru Muzycznego HALKA, który powstał wiosną 2019 roku jako efekt kilkuletniej współpracy scenicznej znanej rzeszowskiej publiczności grupy artystów-przyjaciół, którzy zdecydowali wspólnymi siłami tworzyć teatr muzyczny i kontynuować tradycję muzyczną Studia Operowego.

Pierwotny skład Zespołu tworzyli: Emilia Jakubiec-Lis (mezzosopran), Aleksandra Szymańska (sopran), Natalia Wójcik (sopran), dr Stanisława Mikołajczyk-Madej (sopran), Katarzyna Liszcz-Starzec (sopran), Andrzej Jasiński (baryton), Jakub Kołodziej (tenor) oraz Marcin Korbut (bas).

Zespół Teatru rozpoczął swoją działalność widowiskiem muzyczno-teatralnym „Nie kochać w taką noc, to grzech”, zrealizowanym we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, którego premiera odbyła się we wrześniu 2019 r. Spektakl  mieliśmy zaszczyt zaprezentować również jarosławskiej publiczności podczas Inauguracji XI Sezonu Artystycznego u Attavantich. Do dziś w pamięci Wykonawców pozostało gorące przyjęcie publiczności, przywodzące na myśl legendarne sukcesy Studia Operowego sprzed ponad 50 lat!.

Obecnie Podkarpacki Teatr Muzyczny HALKA, któremu przewodniczy Emilia Jakubiec-Lis, tworzy już kilkunastoosobowa grupa artystów śpiewaków i tancerzy. Są to artyści o wysokich kwalifikacjach zawodowych, nieustający w poszukiwaniu estetyki i piękna, pełnych serdeczności, pasji i entuzjazmu. Wysoki kunszt artystyczny Zespołu pozwala na realizację wielu działań o różnorodnym charakterze, dlatego w repertuarze Teatru znajdują się spektakle muzyczne, koncerty okolicznościowe oraz muzyka operetkowa.

Obecnie Zespół prowadzi próby do najnowszego spektaklu pt. „W Krainie Kopciuszka – Baśń Muzyczna”, którego spektakle premierowe odbędą się 11 i 24 październiku 2020 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury, na który serdecznie Państwa zapraszamy.

Katarzyna Liszcz-Starzec (sopran)

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Wokalno-Aktorskim; laureatka III nagrody w Podkarpackim Konkursie Wokalnym im. Barbary Kostrzewskiej. Zdobyła III miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach; otrzymała I nagrodę w Konkursie Kameralnym dla Duetów – „głos z fortepianem” w 200 rocznicę urodzin Roberta Schumanna. Zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina JUVENTUS-CANTI 2012 Vrable; kreowała postać Despiny w op. „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta (w ramach międzyuczelnianego projektu realizowanego przez PWST i AM w Krakowie w reżyserii Roberta Drobniuchna) w Gorzowie Wielkopolskim, a także w Warszawie z towarzyszeniem orkiestry filharmonii gorzowskiej.

Zdobyła wyróżnienie i nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich w VII  Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy”.

Tomasz Furman  (tenor)

Kształcenie wokalne rozpoczął w szkole muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie śpiewu solowego dr Alicji Płonki. Po uzyskaniu dyplomu podjął naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. AM dr hab. Macieja Bartczaka. Uczestniczył w wielu warsztatach muzycznych, między innymi w warsztatach z mistrzami – Tydzień talentów w Kąśnej Dolnej, gdzie uzyskał dyplom dla najbardziej obiecującego głosu. W roku 2018 zadebiutował na deskach Opery Śląskiej partią Podesty w operze „Rzekoma Ogrodniczka” W. A. Mozarta. Obecnie współpracuje z Dębickim Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym, gdzie dotychczas brał udział w wystawieniu takich oper jak: „Straszny Dwór”, „Halka”, „Flis” jak również „Wesele Figara”, „Cyrulik Sewilski”, „Traviata”, „Zemsta Nietoperza”. Ponadto współpracuje z Krośnieńskim Towarzystwem Muzycznym oraz Teatrem Muzycznym Olimpia w Rzeszowie. Jest aktywnym zawodowo śpiewakiem koncertującym zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Anna Wrona

Pianistka; akompaniator; pedagog; aranżer. Ukończyła Dyrygenturę na Kijowskim Państwowym Instytucie Kultury im. A.J. Korniejczuka, Średnią Szkołę Muzyczną im. O. Łysenka przy Akademii Muzycznej w Kijowie, w klasie  fortepianu oraz Studia Podyplomowe na Akademii Pedagogicznej w Krakowie w zakresie pedagogiki szkolnej.

Założycielka oraz główny kierownik artystyczny Kwintetu Smyczkowego „ANDANTE” z Krakowa, pedagog – akompaniator w Szkole Wokalno-Aktorskiej  w Krakowie.
W 2012 roku wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Szymanowskiego w Kudowie Zdroju.

Od 2019 roku współpracuje z Podkarpackim Teatrem Muzycznym HALKA w Rzeszowie.

Bilety w cenie 15zł/10zł * dostępne w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej

*15zł bilet normalny, 10zł bilet ulgowy – Jarosławska Karta Seniora

Miejsce Jarosław

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń