layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Krosno: Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy

krosno strachy

XIII edycja tej imprezy. W programie spektakle, wystawy, widowiska oraz koncert.

11 września 2020 (piątek) - 12 września 2020 (sobota)

Krosno

Darmowe wejściówki dostępne w kasie RCKP.

Coroczny Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, powracający do Krosna od ponad dekady, to już tradycja wpisana w kulturalny krajobraz Podkarpacia, utrwalana żywą pasją do sztuki niezależnej – odkrywania jej, obcowania z nią i dzielenia się jej pięknem z innymi. W programie XIII edycji tej imprezy zaplanowano spektakle, wystawy, widowiska oraz koncert.

11 września 2020 r.

  • godz. 19:00 Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, szydełkowania artystycznego i tworzenia obrazów z mchu. Rękodzieło artystyczne to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażające zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”.

  • godz. 19:30 Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – wykład (lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków), foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Medycyna jest kopalnią wielu tematów, które w różny sposób nurtują ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki i przede wszystkim źródłem symboli. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną sylwetki znanych malarzy, muzyków i pisarzy, którzy musieli toczyć walkę z ostrymi lub przewlekłymi chorobami neurologicznymi. Walka ta nie zawsze kończyła się sukcesem, lecz często łączyła się z dynamiczną i paradoksalnie kreatywną integracją przypadku klinicznego z twórczością.

  • godz. 20:15 Zemsta Czerwonych Bucików – spektakl (Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań), scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips-Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach. Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”. Jest to dramat muzyczny - przetłumaczony specjalnie dla Janusza Stolarskiego przez Sławomira Michała Chwastowskiego - choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o „Czerwonych Bucikach”. Klątwa, od której wciąż, na nowo „każdej nocy” próbuje się uwolnić. Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

  • godz. 21:30 - Spotkanie z artystami (prowadzący Jakub Sawicki, Warszawa), foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Spotkanie stanie się przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Zemsta Czerwonych Bucików”.

12 września 2020 (sobota)

godz. 13:00 Weganie – wernisaż wystawy fotografii (Przemysław Konefał, Milanówek, Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, Rynek 5

„Weganie” to długofalowy projekt pokazujący kulturę, relacje i alternatywny do współczesnej cywilizacji sposób życia oparty na takich wartościach jak miłość, powrót do korzeni, wzajemny szacunek i życie w zgodzie z naturą. Zmęczenie cywilizacją wykreowało nową permakulturę, w której unika się jedzenia żywności, której samemu się nie stworzyło. Zamiast pogoni za wygodnym i nowoczesnym europejskim stylem życia preferuje się relacje między ludźmi i przyrodą. Obecna sytuacja na świecie generuje nowe zachowania. Ludzie pragną spokoju i miłości. "Skok w rzeczywistość" przybiera formę odskoczni lub nawet ucieczki. Wszystkie prace powstały w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (2017-2019).

godz. 14:00 Stay alive – wernisaż wystawy fotografii (Mateusz Tokarski, Rzeszów), Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

Projekt w formie paradokumentu przedstawia rzeczywistość w czasie epidemii. Bohaterami fotografii są osoby, które w obawie o własne zdrowie i życie, zamiast zwykłej maseczki noszą maskę przeciwgazową. Postacie te przeżywają paniczny lęk w różnych sytuacjach życia codziennego. Cały projekt ma zabarwienie surrealistyczne, a momentami ociera się o czarny humor. Absurdalność obrazów ma skłonić odbiorcę do refleksji nad lękiem, który dotyka każdego z nas.

  • 15:00 Hotel Macedonia – wernisaż wystawy fotografii (Marta Konopka, Zawiercie), Michel Cafe, ul. Rynek 14

Wszystkie z przedstawionych zdjęć zostały wykonane w jednym kraju. Na mapie świata oddalonym od Warszawy o jedyne 10 cm. Ten maleńki kraj na Bałkanach jest pełen kontrastów, łączy w sobie wpływy greckie, bułgarskie, tureckie i albańskie. Ulice Skopje odbudowane po wielu wojnach, pragną przypomnieć dawne czasy Aleksandra Macedońskiego, jednak w oczy bardziej rzuca się życie w niedostatku i ubóstwie. Tytułowy hotel kojarzony z wypoczynkiem o wysokim standardzie, tutaj spełnia wyłącznie swoją funkcję poznawczą - budynku przeznaczonego do czasowego pobytu.

  • godz. 19:00 Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów), Rynek 

Aktorka i wokalistka Dagny Mikoś świadomie wyznaczyła sobie "kobiecy" kierunek, krocząc odważnie po śladach wybitnych artystek, które żyły i tworzyły przed nią... Wraz z wybitnym pianistą Mikołajem Babulą, roztoczą przed odbiorcami recitalu magiczny świat, w którym kobiety z różnych gatunków i czasów spotkają się z całą gamą dźwięków i emocji. Dagny Mikoś jest absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013) oraz Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018).

  • godz. 20:15 Skok w rzeczywistość – spektakl Teatru Ognia (wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h.), Rynek

Spektakl ogniowy - magia żywiołu w wykonaniu Wolontariuszy i Teatru s.tr.a.c.h. Widowisko skupiające skomplikowaną technikę ognia, teatr oraz taniec. Występujący artyści toczą walkę z żywiołem, prezentując wachlarz kuglarskich sztuczek. Precyzyjne układy i wielobarwne stroje przykuwają uwagę zapraszając do wspólnej ogniowej podróży. Tegoroczny pokaz ogniowy, zgodnie z myślą przewodnią 13. edycji Festiwalu, pozwoli publiczności wykonać „skok w rzeczywistość” - tylko w jakiej rzeczywistości się znajdziemy, i w jakich czasach? Uczestnicy wakacyjnych warsztatów ogniowych przygotowali gorącą i zaskakującą podróż w czasie do lat ‘30, ‘50, ‘70, ‘90 i współczesnych.

  • 20:45 Ucieczka z kina „Wolność” – kino plenerowe (reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa), Rynek

Cenzor okręgowy dowiaduje się, że w czasie projekcji polskiego filmu "Jutrzenka" postacie na ekranie przestały grać swoje role. Rozmawiają ze sobą i zwierzają się publiczności z rozmaitych problemów. Film to groteskowa opowieść o człowieku zniewolonym przez autorytarne mechanizmy władzy. Manifest w obronie sztuki, która nie toleruje żadnej formy cenzury.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 13. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy są bezpłatne. Jednak widzowie po każdym z nich będą mogli skorzystać z okazji do wsparcia działalności Festiwalu dowolną, wybraną przez siebie kwotą. Darmowe wejściówki na konkretne wydarzenia będą dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 27 sierpnia 2020.

https://www.facebook.com/events/619568575604797/

Miejsce Krosno

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń