layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Krosno: Otwarcie wystawy „Andy Warhol’s life and death”

krosno warhol

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę kultowego artysty XX wieku. Jego dzieła prezentowane były w Polsce zaledwie kilka razy. Otwarcie wystawy „Andy Warhol’s life and death” odbędzie się w piątek (21.08). Prace będzie można oglądać do końca października.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Stanach Zjednoczonych, jego rodzice pochodzili z małej wioski na Słowacji, obok miejscowości Medzilaborce. Zmarł 22 lutego 1987 roku. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli pop-artu (ang. popular art – sztuka popularna), czyli nurtu w sztuce, który utworzył się po II wojnie światowej. Charakteryzował się wykorzystywaniem wielkich formatów, używaniem jaskrawych i kontrastujących barw. Tematem prac często był konsumpcjonizm.

Andy Warhol w swoich dziełach skupiał się na kulturze amerykańskiej. Malował pieniądze, jedzenie (m.in. popularne zupy Campbell, puszki i butelki Coca-Coli), damskie obuwie, wycinki z gazet i przedmioty codziennego użytku. Bohaterami jego obrazów były także znane osobistości, m.in. Marilyn Monroe i królowa Elżbieta II. Znany był także z metody sitodruku, która pozwala na powielanie danego szablonu poprzez przetłaczanie farby przez siatkę (sito).

- Jego prace cechuje seryjność i powtarzalność, dlatego na wystawie zostaną ukazane seriami, np. obrazy z kwiatami, autoportrety, prace wykonane sitodrukiem – mówi Katarzyna Solińska, koordynatorka wystawy i edukator historii sztuki w BWA.  

Warhol interesował się malarstwem, fotografią, rysunkiem, rzeźbą, a także filmem – był reżyserem. Jego produkcje charakteryzują się brakiem scenariusza. - Na wystawie pokazujemy nie tylko prace Andy’ego. Jest też część poświęcona Silver Factory, czyli pracowni artysty. Natomiast w ostatniej sali prezentujemy jego filmy – dodaje Katarzyna Solińska.

Wystawa „Andy Warhol’s life and death” prowadzi przez różnorodne sfery i okresy życia artysty: narodziny – młodość – zostanie gwiazdą – śmierć. W zamyśle, wystawa ma dać możliwość odbiorcom bardziej poznać nie tylko twórczość Andy‘ego Warhola, ale też przybliżyć jego osobowość, pochodzenie i tożsamość kulturową. 

91 eksponatów prezentowanych na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum sztuki nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach.

Wernisaż odbędzie się 21 sierpnia (piątek) w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4):

  •  godz. 18:00 – 19:30 część oficjalna – z uwagi na sytuację epidemiologiczną obowiązują zaproszenia/wejściówki (zapisać można się pod numerem tel. 13 43 261 87, osoba do kontaktu – Barbara Jurkowska) 
  • godz. 19:30 – 22:00 część otwarta – wieczorne zwiedzanie wystawy.

Na sali wystawowej będzie obowiązywał limit wejść. Przed budynkiem powstanie strefa relaksu. Tego dnia odbędą się także projekcje filmów Andy’ego Warhola na fasadzie budynku i patio:

  • godz. 19.30 – 20:30 "Screen Tests" (ang. testy ekranowe, wybrane filmy, w których Warhol nagrywał znane osoby),
  • godz. 20:30 – 01:51 "Sleep" – legendarny, trwający 321 minut film z 1963 roku 

Zwiedzanie wystawy w dniu wernisażu jest bezpłatne

Wystawa potrwa do 31 października 2020 roku. Czynna będzie od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 18:00, a w soboty i niedziele w godz. 09:00 - 15:00.

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł. W każdy wtorek wstęp bezpłatny.

Biuro Wystaw Artystycznych w najbliższych miesiącach zorganizuje także wykłady dotyczące sztuki nowoczesnej, pop-artu i łemkowskich korzeni artysty.

Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych Siedziba: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4 38-400 Krosno

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń