layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Cisna: zimowe kursy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Michal bosek ciuchcia Copy

Bieszczadzka Kolejka Leśna rusza już w ferie. Pierwszy kurs odbędzie się 15 stycznia, a ostatni zaplanowano na 22 lutego. Kursy będą odbywać się w środy i soboty.

- Rozpoczynamy 15 stycznia, a ostatni kurs zaplanowaliśmy 22 lutego - mówi Onetowi prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński. - Podobnie jak w latach poprzednich - zimą jeździmy od siedmiu lat - w czasie ferii szkolnych kolejka będzie kursować na trasie Majdan-Balnica-Majdan. Ze stacji w Majdanie skład wyruszy o godz. 11. Podróż trwa ok. dwóch godzin - dodał Wermiński.

Mariusz Weremiński zaznacza, że fundacja przygotowała bieszczadzką wąskotorówkę do zimowych kursów. - Posiadamy m.in. pług do odśnieżania. Natomiast w parowozowni są odpowiednie warunki pracy – zapewnia.

Zimowe podróże BKL mają nawiązywać klimatem do popularnych kuligów, dlatego turystom zaproponowano cztery półotwarte wagony - każdy ogrzewany piecykami, ale podróżni sami muszą zadać o to, by dokładać do nich drewna.

Zaplanowano, że zimowe kursy będą odbywać się dwa razy w tygodniu - w środy i w soboty. W trakcie ferii możliwe jest również zamówienie BKL przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia. Kolejka będzie ruszać ze stacji w Majdanie o godzinie 11:00. Czas przejazdu wraz z krótkim postojem w Balnicy to ok. 2 godziny. Sprzedaż biletów wyłącznie w dniu przejazdu od godziny 10:00 w biurze na stacji.
W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu - codziennie.

W 2019 r. BKL przewiozła 157 tys. pasażerów - najwięcej w swojej historii. W sezonie letnim jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Kolejka powstała w 1898 r. Przez wiele lat służyła przede wszystkim do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę.

Jak przypomina Onet w tym roku dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach. Od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego - z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego - z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego - z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Więcej informacji o BKL TUTAJ

Miejsce Majdan k. Cisnej

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń