layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: Premiera spektaklu „Haśka”

rzeszow haśka

W niedzielę 15 grudnia 2019 r. Fundacja Rzeszowska zaprezentuje w Galerii Szajna znajdującej się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, dwa premierowe spektakle pt. „Haśka”. Spektakl wg scenariusza i reżyserii Michała Chołki został zainicjowany przez Bartłomieja Skubisza „Eskaubei” zainspirowanego życiem i poezją Haliny Poświatowskiej oraz jej związkami z Rzeszowem.

Inicjatywa „Haśka” to propozycja widowiska teatralnego osadzonego m.in. w realiach Rzeszowa lat 60. i 70. XX w. Jest inspirowany historią życia i poezją Haliny Poświatowskiej, a także wielką i ostatnią miłością poetki do Jana Adamskiego, krakowskiego aktora grającego w tamtym czasie w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Na podstawie listów miłosnych poetki oraz wspomnień aktora widzowie poznają zapomnianą historię wielkiego uczucia i podróży ciężko chorej Haliny.

Całe życie i twórczość Haliny Poświatowskiej to temat na film, sztukę, książkę. To wielka pochwała życia, miłości, pędu do wiedzy i samorealizacji pomimo stale towarzyszącej ciężkiej choroby serca. To ujmująca poezja, listy, podróże i bogaty świat wewnętrzny, który w nowatorski sposób chcemy pokazać rzeszowskiej publiczności. – podkreśla Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – pomysłodawca tematu spektaklu.

Tak o tej miłości pisał Marek Różycki jr: „Ostatni rok jej życia spędzali jednak głównie osobno. Adamski pracował w teatrze w Rzeszowie. Halina, zbyt wyczerpana chorobą, by go odwiedzać, pisała nocami pełne tęsknoty listy. Marzenia miała w nich dojmująco zwyczajne... – wspólne wakacje w Rzeszowie, wieszanie obrazków na ścianach, maciejka kwitnąca pod oknem.”

Spektakl połączy w sobie kilka gałęzi sztuki od przejmującej gry aktorskiej Małgorzaty Pruchnik-Chołki i Pawła Gładysia, poprzez improwizowaną muzykę wykonywaną na żywo przez Tomasza Nowaka (trąbka), Michała Szkila (pianino) i Jakuba Kozłowskiego (kontrabas), okraszoną komentarzem lirycznym Bartłomieja Skubisza „Eskaubei”, aż po multimedialne projekcje nadające klimat całości, za które odpowiada Kuba Kowalski. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest znany z Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michał Chołka.

Dwa premierowe spektakle zostaną zaprezentowane w niedzielę 15 grudnia 2019 r. o godz. 16:30 i 19:00 w Galerii Szajna znajdującej się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w dniach 4-13 grudnia 2019 r. w godz. 9:00 – 17:00 w Rzeszowska Studio przy ul. Jagiellońskiej 14 w Rzeszowie (II piętro), dzięki dofinansowaniu inicjatywy „Haska” ze środków budżetu gminy Miasta Rzeszowa.

Więcej informacji o produkcji spektaklu i imprezach towarzyszących można znaleźć na stronie Fundacji Rzeszowskiej www.rzeszowska.org.pl/inicjatywy/haska oraz na www.fb.com/fundacjarzeszowska

 

Zapraszamy!

Miejsce Rzeszów, Galeria Szajna