layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Żarnowiec: Sympozjum w Muzeum Marii Konopnickiej

zarnowiec

100 ROCZNICA WALK W OBRONIE POLSKOŚCI LWOWA I ŚMIERCI MARII DULĘBIANKI

23 listopada 2019 r., o godz. 15.00 w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbędzie się sympozjum naukowe, otwarcie wystawy i program artystyczny. Wydarzenie organizowane jest z okazji 100. rocznicy walk w obronie polskości Lwowa oraz śmierci Marii Dulębianki (malarki, publicystki, działaczki społecznej i patriotki), spoczywającej na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Podczas sympozjum przybliżony zostanie przebieg zwycięskich walk i zasług polskich Orląt w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiona zostanie również nieznana karta działalności Marii Dulębianki (uczennicy m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona), która w latach 1903-1910 mieszała wraz z Marią Konopnicką w dworku w Żarnowcu. W listopadzie 1918 r. artystka uczestniczyła w obronie Lwowa, organizując polską służbę sanitarną. Była także wysłanniczką Czerwonego Krzyża i delegatką Tymczasowego Komitetu Rządowego do zbadania położenia jeńców polskich w obozach ukraińskich – gdzie zaraziła się tyfusem plamistym i zmarła 7 marca 1919 r. we Lwowie. Muzeum w Żarnowcu aktualnie posiada największą w Polsce kolekcję obrazów Marii Dulębianki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Program

• Sympozjum naukowe (wykłady z prezentacją multimedialną)

– Artur Brożyniak, „Wojna polsko-ukraińska 1918-1919” (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)

– Paweł Bukowski, „Nieznana karta życia i działalności Marii Dulębianki” (Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu)

• Otwarcie wystawy czasowej „Maria Dulębianka (1858-1919) – malarka, publicystka, działaczka społeczna i patriotka”

• Program artystyczny w wykonaniu młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu pod kierunkiem Marty Górki

Miejsce Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Żarnowiec 133, 38-460 Jedlicze