layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: spotkanie z Magdaleną Zawadzką
191118 rzeszow zawadzka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Magdaleną Zawadzką, aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, która zdobyła popularność dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie „Pan Wołodyjowski”. W poniedziałek, 18 listopada artystka odwiedzi Rzeszów i opowie nie tyle o kulisach pracy przed obiektywem, ale o swoich autobiograficznych książkach: „Moje szczęśliwe wyspy”, „Taka już jestem” oraz „Gustaw i ja”. 
 
Barbara Zawadzka jako nastolatka występowała w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. W 1966 roku ukończyła studia w Państwowej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, ale zanim to nastąpiło, zdążyła już zadebiutować w filmie "Spotkanie w Warszawie" Jana Rybkowskiego. Potem pojawiły się kolejne angaże. W „Pieczonych gołąbkach” Tadeusza Chmielewskiego zagrała główną rolę u boku Krzysztofa Litwina, by zaraz po tym pojawić się na ekranie razem z Jerzym Turkiem (listonosz Józef Garliński w serialu „Złotopolscy”) w „Mocnym uderzeniu” w reżyserii Jerzego Passendorfera. 
 
Popularność przyniosła jej jednak rola Basi Wołodyjowskiej w filmie „Pan Wołodyjowski” i serialu „Przygody pana Michała”. Tutaj zagrała żonę „Małego Rycerza”, energiczną wszędobylską, która lubi i co najważniejsze – potrafi władać bronią. Wystąpiła również w: „Nocach i dniach”, „Łabędzim śpiewie”, „Sublokatorze”, „Kluczach” i „Mazepie”, którego reżyserem i scenarzystą był Gustaw Holoubek, jej późniejszy mąż. Gościnnie pojawiała się na deskach Teatru Scena Prezentacje w Warszawie. Swoje pięć minut miała także w „Plebanii”, „Zakochanym kundlu”, „Wojnie domowej”, „Magdzie M” i „Samym życiu”.
 
Aktorkę będzie można spotkać już w poniedziałek, 18 listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. W Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33a opowie o swoich trzech autobiograficznych książkach  - „Moje szczęśliwe wyspy”, „Taka już jestem” oraz „Gustaw i ja”, które są dowodem na to, że Zawadzka nieustannie potrafi zadziwiać. Z lektur wyłania się wnikliwe spojrzenie autorki na świat, a także ogromne poczucie humoru, które pozwala jej patrzeć na siebie z dystansem. W opowieściach przenikają się wspomnienia dziecięcych zabaw, licznych podróży, dawnego smaku chleba i truskawek. Do tego dochodzą jeszcze anegdoty związane z przeróżnymi ludźmi i historiami. 
 
Spotkanie z Magdaleną Zawadzką rozpocznie się o godz. 17. Poprowadzi je Hanna Mirska-Grudzińska, redaktor naczelna wydawnictwa „Marginesy”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona. Podczas wieczoru autorskiego będzie można też kupić książki Zawadzkiej.
Miejsce Rzeszów, ul. Dąbrowskiego 33a