layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: premiera spektaklu „Kraksa” Teatru o.de.la w Masce

191115 rzeszow kraksa

Podobno sami konstruujemy swoje emocje w oparciu o doświadczenia z przeszłości. Jakie emocje budzi w nas kolor czerwony? Co „zapisał” w naszym ciele? Taneczną odpowiedź na te pytania próbuje dać choreografka Marta Bury w spektaklu „Kraksa” Teatru o.de.la. Premiera w piątek, 15 listopada, o godz. 19., w Teatrze Maska w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Teatr O.de.la powstał w 2014 r w Rzeszowie. Ciało i jego ruch, to co wynika z wewnętrznych emocji i co stanowi interakcję z przestrzenią są tematem poszukiwań, jakie podejmuje choreograf Marta Bury w kolejnych spektaklach. Teatr zaprezentował ich do tej pory pięć („Ogrody przyjemności”, „Ciało”, „Łagodna”, „Okamgnienie”, „Edyp”, „Harey”), a w piątek zaprasza na szóstą premierę.

Jak zapowiadają artyści, „Kraksa” to dynamiczny obraz, którego treścią jest pęd, zderzenie, cięcie, szarpnięcie, upadek. Marta Bury bada możliwość przeniesienia motoryki ciała ekspansywnego w sferę sztuki. Badane ciało ma kolor czerwony, szkarłatny, karminowy, bordo, burgund. Co zobaczymy? „Ciało roztrzaskujące się na miliony kawałków pod wpływem zderzenia z drugim ciałem. Zobaczymy ruch dynamiczny, brutalny, krewki, ekspansywny. Zobaczymy ciała rozbudzone do gwałtowności, intensywności, rozedrgania w raptownym, narowistym ruchu. Tutaj ciało jest mięsiste, gęste i soczyste. Tancerze ciągle napięci, naprężeni, nieokiełznani, krzykliwi”, czytamy w opisie spektaklu.

W tym obrazie widz nie musi doszukiwać się konkretnej opowieści. Kiedy do głowy zaczną się cisnąć pytania: „Na co patrzę?”, „Czy mi się to podoba?”, „O czym to jest?”, nie trzeba na nie na siłę odpowiadać. - Nie musisz znać odpowiedzi – mówią twórcy. - To może być Twoje nowe doświadczenie, którego nie musisz oceniać i rozumieć od razu. Poczekaj, nie śpiesz się, po prostu spotkaj się z nami. Bądźmy dla siebie obecni i na siebie uważni, może to wystarczy, a może to bardzo dużo.

Premiera „Kraksy” w piątek, o godz. 19., w Teatrze Maska. Wstęp wolny.

Choreografia: Marta Bury

Muzyka: Maciej Maciaszek

Scenografia: Marta Ożóg, Piotr Karp

Ruch tworzą: Natalia Dinges, Joanna Jaworska-Maciaszek, Krystian Łysoń, Piotr Stanek.

Produkcja: Tomasz Kuliberda, Fundacja Teatr o.de.la

Miejsce Teatr Maska Rzeszów ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów