layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Dębica: Obchody 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Dębica

debica niepodleglosc

Wójt Gminy Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy oraz Parafia pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy serdecznie zapraszają na Uroczyste Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Program Obchodów

W dniu 8 listopada 2019r. odbędzie się „XI Bieg Niepodległości”. Zbiórka uczestników biegu o godz. 10:00 na boisku lekkoatletycznym przy Publicznej Szkole Podstawowej w Brzeźnicy. Rozpoczęcie biegu o godz. 10:30.

W dniu 11 listopada 2019r. o godz. 16.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy zostanie odprawiona Msza Święta, po której nastąpi przemarsz na cmentarz pod Mauzoleum z prochami z 16 pól bitewnych całego świata, gdzie zostanie oddany hołd Poległym za Ojczyznę i złożony „Ogień Niepodległości” przywieziony z Kostiuchnówki na Ukrainie.

Po raz XIX początkiem listopada wystartuje Sztafeta "Ogień Niepodległości", organizowana przez hufiec ZHP Zgierz. Harcerze i instruktorzy wyjadą na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim. Tam podczas oficjalnych uroczystości uczestnicy sztafety pobierają ogień z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką i wyruszają z nim w prawie 800km trasę rowerową.

Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada m.in. przy salwach armatniego salutu honorowego w Warszawie podczas Centralnych Obchodów Święta na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W tym roku po raz pierwszy zawita on na teren województwa podkarpackiego, przywiozą go do Mielca członkowie stowarzyszenia Orzeł Biały- Strzelec oraz rodzina porucznika Jana Hajca, kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, poległego pod Kostiuchnówką. Z Mielca ogień zostanie odebrany przez delegację Gminy Dębica i przekazany na Uroczystości w Brzeźnicy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Obchodach Narodowego Święta Niepodległości!

Miejsce Brzeźnica