layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Jarosław: Nocne rozmowy ze świętymi

jaroslaw wystawa

Galeria Główna u Attavantich
zaprasza na
wystawę malarstwa Wojciecha Trzyny
„nocne rozmowy ze świętymi”
wernisaż: 8 listopada, godz. 18.00
czas trwania wystawy: 9 - 30 listopada 2019 r.

Niezwykły świat skąpany w pięknie...

Wojciech Trzyna jest jednym z tych nielicznych, oryginalnych artystów, którzy nie bacząc na panujące aktualnie w sztuce mody i „izmy”, tworzy dzieła niszowe, ale niezwykle szczere, które budzą w widzu niezwykłe doznania.

To artysta „wsobny”, niepotrzebujący nikomu udowadniać, że jest artystą. Poczucia spełniania tej misji nie musi potwierdzać długą listą wystaw, nagród i honorów. Można porównać jego postawę twórczą z pisarzem tworzącym do szuflady... Jest absolwentem jarosławskiego Liceum Plastycznego, a następnie kierunku Wychowanie Artystyczne Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Będąc uczniem Edwarda Kieferlinga i Mariana Stelmasika, czerpał doświadczenia i naukę od swoich mistrzów, zachowując jednakże indywidualny styl i malarskie zainteresowania. Jako pasjonat historii Polski i sztuki europejskiej często cytuje dzieła wielkich malarzy, interpretując je po swojemu i nadając im własny warsztatowy komentarz. Nie przywiązuje szczególnej wagi do podłoża, na którym maluje i rysuje. Od kogoś dostanie ramę, znajdzie gdzieś kawałek płyty pilśniowej – ważne, że ma na czym tworzyć. Zawsze jednak używa profesjonalnych farb i mediów z wysokiej półki, do czego przykłada wielką wagę. Od początku jego artystycznej drogi głównym nurtem jego zainteresowań pozostaje malarstwo sakralne, reprezentowane zarówno przez czołówkę malarzy znanych w historii sztuki, jak i podpatrywane w sztuce nieprofesjonalnej, zwanej naiwną.

Wojciech Trzyna urodzony w 1960 r. w Rzeszowie uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i ilustrację. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom w pracowni grafiki prof. Maksymiliana Snocha i pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika w 1989 r.). Jego rysunki były publikowane w „Gazecie Wyborczej” i „Nowinach”. Jest autorem ilustracji do tomików wierszy, książek i podręczników szkolnych. Od 1981 r. uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Chętnie ofiarowuje swoje prace na aukcje charytatywne i społeczne. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach instytucji i zbiorach prywatnych.

Miejsce Jarosław