layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Jasło: Wędrówka bieszczadzkimi, niezbyt uczęszczanymi szlakami

jaslo wedrowka

Wędrówkę bieszczadzkimi, niezbyt uczęszczanymi szlakami, proponują miłośnikom aktywnego odpoczynku w miejscach oddalonych od zgiełku cywilizacji, w których można jeszcze poczuć rytm natury, Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Jasło. Wycieczka odbędzie się w sobotę 26 października br. Wyjazd o godz. 7.00, powrót do Jasła około godz. 20.00.

Bieszczady przeważnie kojarzą się z połoninami i roztaczającymi się z nich widokami oraz Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, miejscami tłumnie odwiedzanymi przez turystów. Nie w takie Bieszczady chcą zabrać jaślan organizatorzy kolejnego wypadu kulturalno-krajoznawczego spod znaku KK-T JDK i PTTK O. Jasło.

Trasa poprowadzi w Bieszczady tajemnicze, w miejsca położone z dala od głównych dróg, związane z historią zakątki leżące na zboczach mało znanych pasm górskich, znaczone śladami nieistniejących już wsi bojkowskich. Na około 8-kilometrowy pieszy szlak turystyczny zabierze grupę znany w środowisku przewodnik PTTK Józef Kaczor. Trasa wiodła będzie od Czarnej Dolnej (Harwaty) przez Moklik (675 m n.p.m) i Rosolin do Polany. W programie przewidziane ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Czarna Dolna z przysiółkiem Harwaty to żywy skansen. Zachowało się tu wiele starych chat, przydrożnych kapliczek, podmurówki domów, cerkwisko.

Moklik jest szczytem w górach Sanocko-Turczańskich, z którego widać Połoninę Caryńską, Wetlińską i szczyt Smerek.

Rosolin, był wsią (dziś już nieistniejącą) nad potokiem Czarnym u stóp Moklika. Zostały po niej jeszcze fragmenty fundamentów budynków, piwnice, zarośnięty stary cmentarz i zdziczałe drzewa owocowe. Okolica znana jest z niewielkiej groty o tajemniczej nazwie Jahybta. Jest to skalne zagłębienie u podnóża urwiska, wypłukane przez potok Czarny.

Polana to wieś rozciągająca się w pięknej dolinie, u północnego podnóża pasma Otryt. Uchodzi za jedną z najstarszych wsi bieszczadzkich z zachowaną do dziś - prawdopodobnie najstarszą - cerkwią w Bieszczadach pw. św. Mikołaja.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 90 zł, członkowie PTTK i młodzież do lat 16: 85 zł.

Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, usługę przewodnika oraz parkingi.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00).

Wyjazd z Jasła, sprzed JDK o godz. 7.00, powrót około godz. 20.00.

Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.