layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Krosno: "Z Krościenka w świat. Zofia Folta-Jabłońska" - koncert w Muzeum Podkarpackim

krosno koncert arie

W programie znane i lubiane arie operowe.

Wystąpią:

  • Katarzyna Plewniak (mezzosopran)
  • Marlena Rygiel (mezzosopran)
  • Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
  • Gość specjalny: Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran) - primadonna Opery Krakowskiej

Słowo: Małgorzata Busz-Perkins

Zofia Folta-Jabłońska

Profesjonalne kształcenie głosu rozpoczęła po maturze w Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie, w klasie prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, byłej primadonny Opery Lwowskiej, która uchodziła za jedną z najlepszych pedagogów sztuki wokalnej. W tym czasie występowała jako solistka ze szkolnym Zespołem Muzyki Dawnej, również za granicą, w Wiedniu i Linzu. Po dyplomie z wyróżnieniem otrzymała od Dyrektora Kazimierza Korda, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, angaż solistki w Operze Krakowskiej.

Zadebiutowała w premierze opery Borys Godunowów w roli Fiodora. W ciągu 35 lat kariery artystycznej występowała w kilkudziesięciu premierach, między innymi w rolach: księżniczki Eboli (Don Carlos G. Verdiego), Jadwigi (Straszny Dwór S. Moniuszki), Suzuki (Madam Butterfly G. Pucciniego), Cherubina (Wesele Figara W. A. Mozarta), Carmen (Carmen G. Bizeta), Olgi (Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego) oraz w roli Cześnikowej (Straszny Dwór S. Moniuszki). Występowała również w roli tytułowej Carmen w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Krakowską i Filharmonię Kielecką.

Związek Artystów Scen Polskich za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno-aktorskiej na scenach teatrów operowych i za całokształt pracy artystycznej uhonorował Zofię Foltę-Jabłońską najwyższą nagrodą – statuetką ARIONA. Artystka została również odznaczona: Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za pracę Społeczną dla Miasta Krakowa” oraz „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2019 roku otrzymała Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Miejsce Pałac Biskupi (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)