layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Lesko: 135 lat Orkiestry Dętej

Lesko orkiestra

Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza na obchody 135-lecia Orkiestry Dętej. To grupa pasjonatów muzyki z bogatą historią i tradycją, która od samego początku działalności łączy pokolenia i stanowi artystyczną wizytówkę Leska.

Już 20 października, w Lesku odbędą się uroczystości z okazji obchodów 135-lecia Orkiestry Dętej. Impreza rozpocznie się o godzinie 14:00 przemarszem ulicami miasta - zbiórka na parkingu przy leskim Liceum Ogólnokształcącym. Marsz przejdzie na Rynek, a dołączą do niego także mażoretki z Jaćmierza. Na wszystkich uczestników imprezy czeka jubileuszowy koncert.

Jak czytamy na stronie Bieszczadzkiego Domu Kultury: „Orkiestra Dęta w Lesku powstała przed 125 laty. Różne były koleje jej losu. Przeszła  upadki i wzloty
w zależności od tego przy jakiej instytucji  istniała.

W 1984 roku z inicjatywy  kapelmistrza Władysława Teśniarza,  orkiestra zaczęła ponownie funkcjonować. Młodzież na ćwiczenia przychodziła z Leska i okolic. Tak jest do dnia dzisiejszego.Ilość członków orkiestry liczy 36 osób. Orkiestra brała i bierze udział w różnych uroczystościach i imprezach kulturalnych na terenie gminy i powiatu. Oprócz tego  występowała dwa razy na Węgrzech  w miejscowości Balatonfiired i na Słowacji w miejscowościach Snina. Obecnie orkiestra funkcjonuje przy BDK w Lesku.   Występuje w ciągu roku około 18 razy. Orkiestra Dęta  Bieszczadzkiego Domu Kultury jest wizytówką Leska, której zazdroszczą nam mieszkańcy niejednokrotnie większych, bardziej zasobnych w instytucje kultury miast. Trudno sobie obecnie wyobrazić uroczystości o większej lub mniejszej randze w LESKU-bez orkiesty dętej pod batutą wspaniałego i pełnego zaangażowania kapelmistrza p.Władysława Teśniarza.

Miejsce Lesko