layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Krosno: Miejski spacer performatywny szlakiem krośnieńskich zabytkowych domów i willi oraz ich dawnych mieszkańców

190807 krosno bwaBiuro Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” zapraszają do przejścia przez próg historii i do zadomowienia się w dziedzictwie zabytkowych domów i willi Krosna.

Warsztaty

Na osoby zainteresowane regionem, badaniami socjologicznymi, pracą reporterską i dziennikarstwem czekają m.in. bezpłatne warsztaty: historyczno-archiwistyczne (pt. „Archiwa, zabytki, ludzie” przygotowane przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz Genealogię Krośnian) oraz warsztaty zbierania i tworzenia opowieści (prowadzone przez Joannę Sarnecką, antropolożkę kultury i opowiadaczkę). Uczestnicy spotkań staną się współtwórcami publikacji w formie albumu o krośnieńskich zabytkowych domach i willach, jak też aktywnymi moderatorami strony internetowej przybliżającej krośnieńskie dziedzictwo i proponującej alternatywne ścieżki zwiedzania miasta – śladem zabytkowych domów i ich dawnych mieszkańców.

Na młodszych czekają warsztaty „Przez dziurkę od klucza”, w czasie których można będzie zajrzeć do zabytkowych domów przez pryzmat historii z nimi związanych.

Spotkania

Osoby, dla których zabytkowe krośnieńskie domy są szczególnie bliskie, zapraszamy na panel „Zadomów się w dziedzictwie!” z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie – Marty Rymar, w czasie którego będzie można znaleźć odpowiedź na pytania, rodzące się na styku teorii z praktyką (m.in. jak chronić otaczające nas dziedzictwo, jak pozyskać dofinansowanie na remont zabytkowego domu, czy też jak uzyskać nagrodę „Zabytek Zadbany”).

W odnalezieniu ducha czasów minionych pomoże artystyczny projekt Jakuba Jana Kaski, który historyczną techniką fotograficzną mokrego kolodionu na szkle, wzorem swego pradziadka Rudolfa Kaski, udokumentuje historyczne miejsca, które mimo, że są mijane codziennie przez tysiące osób, omija uwaga mieszkańców i turystów. Dla chcących przyjrzeć się z bliska pracy artysty, zostaną zorganizowane pokazy– plenerowy i studyjny – starych technik fotograficznych.

Zapraszamy do zadomowienia się w dziedzictwie!

12 października, godz. 11:00 

Miejski spacer performatywny szlakiem krośnieńskich zabytkowych domów i willi oraz ich dawnych mieszkańców. 

W czasie spaceru będzie można poznać nie tylko architekturę najciekawszych krośnieńskich willi, ale też usłyszeć (a nawet zobaczyć) zapomniane nieraz historie, związane z jego dawnymi mieszkańcami. 

Start: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, zbiórka przed wejściem.

Miejsce BWA Krosno, ul. Portiusa 4