layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Strzyżów: Oratorium Kazimierz Pułaski

strzyzow pulaski

Już niedługo w Strzyżowie odbędzie się wyjątkowe w skali całego województwa wydarzenie kulturalne. 28 września w strzyżowskiej kolegiacie wystąpią znani polscy artyści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk oraz Andrzej Ferenc. A wszystko za sprawą Oratorium Kazimierz Pułaski, które napisał specjalnie dla Strzyżowa wybitny polski kompozytor Włodzimierz Korcz do słów Moniki Partyk – krakowskiej poetki.

W 2019 roku przypada 250. rocznica wydarzeń związanych z Konfederacją Barską na Ziemi Strzyżowskiej. W miejscowej tradycji istnieje przekaz, który mówi, że po bitwie na Pobitnem rozporoszeni konfederaci barscy zebrali się w Strzyżowie w kościele parafialnym w dniu 15 sierpnia 1769 r. Według tej tradycji miał w nabożeństwie uczestniczyć dowódca konfederacki, późniejszy bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Kazimierz Pułaski. Miał on polecić nawet, aby dodać do sztandaru konfederatów, zawierającego Orła i Pogoń, wizerunek Matki Bożej Strzyżowskiej.

To właśnie te wydarzenia były inspiracją do powstania dzieła, którego premiera będzie miała miejsce w strzyżowskiej kolegiacie w dniu 28 września br. o godz. 18.00. W wykonaniu oratorium udział wezmą także połączone chóry: Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” ZNP i SCK w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski, Przemyska Orkiestra Kameralna którym dyrygował będzie prof. dr hab. Grzegorz Oliwa.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, wejście na wydarzenie możliwe będzie jedynie po okazaniu zaproszeń lub cegiełek wstępu, z których dochód przeznaczony jest na rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Strzyżowie. Cegiełki w trzech kolorach (w zależności od sektora: zielone, czerwone i niebieskie) można nabyć w: Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego (budynek naprzeciwko Nadleśnictwa) Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej (ul. Łukasiewicza 10) oraz Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie (ul. Mostowa 2).

Ze względów organizacyjnych uczestnicy proszeni są o wcześniejsze przybycie - na około 30 min. przed rozpoczęciem wydarzenia. Dla osób, które nie będą miały możliwości obejrzenia koncertu wewnątrz kolegiaty, w okolicach parkingu przykościelnego ustawiony zostanie telebim z transmisją na żywo.

Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Strzyżowa, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego przy współpracy Powiatu Strzyżowskiego oraz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie ze środków pozyskanych w ramach programu „ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE 2019”, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie oraz od licznego grona sponsorów (szczegóły na plakatach). Patronatem medialnym wydarzenie objęli zaś: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via oraz miesięcznik „Waga i Miecz”.

Miejsce Strzyżów