layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: wernisaż „Frida. Introspekcje”w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego

rzeszow fridaArtyści z Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Portugalii stworzyli dzieła inspirowane sztuką sławnej Meksykanki Fridy Kahlo. Wystawa prac, które powstały w ramach Międzynarodowego Projektu Artystyczno-Naukowego „Frida. Introspekcje” właśnie dotarła do Rzeszowa. Wernisaż w piątek, 22 marca, o godz. 12. 30 w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Frida Kahlo, pierwszy meksykański artysta, którego obraz do kolekcji kupiło Muzeum Luwr w Paryżu, po śmierci zyskała jeszcze większą sławę niż za życia, kiedy to zdawała się pozostawać w cieniu swojego partnera, malarza Diego Rivery. Oboje sympatyzowali z komunizmem. Frida datę swoich urodzin z 1907 roku zmieniała na 1910, bo chciała się kojarzyć z rewolucją meksykańską, która właśnie w 1910 roku wybuchła. Jej barwy życiorys budzi zainteresowanie równie wielkie jak sztuka i stał się inspiracją dla twórców filmowych.

„Czy Frida mogła przewidzieć, że wiele lat po jej śmierci to właśnie dla niej i jej twórczości ściągać będą tłumy w tak odległym kraju jak Polska?”, zastanawia się Justyna Żarczyńska w recenzji wystawy „Frida Kahlo & Diego Rivera. Polski kontekst”, która przez parę miesięcy na przełomie 2017 i 2018 roku przyciągnęła do Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu setki zwiedzających. Na wystawie w Poznaniu prezentowano prace Fridy Kahlo, będące zapisem jej dramatycznego życia pełnego bolesnych wydarzeń, a także Diego Rivery i najlepszych uczniów Fridy. Ta sama wystawa stała się pretekstem do Międzynarodowego Projektu Artystyczno-Naukowego „Frida. Introspekcje”, organizowanego przez dwa ośrodki akademickie: Uniwersytet Rzeszowski i PWSZ w Nowym Sączu.

Uczestnikami projektu są: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu (Polska), Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze (Słowacja), Kean University i Bridgewater-Raritan High School w New Jersey (USA), ESE Escola Superior de Educacao, Politecnico de Porto (Portugalia) oraz zaproszeni goście.

Artyści wchodzą w wielostronny dyskurs z formą i kontekstami dzieła Kahlo. Jak mówią organizatorki i autorki projektu - dr Anna Steliga i dr Iwona Bugajska-Bigos - istotność motywów w dziele artystki umożliwia ich transpozycję na mnogość stylistyk i indywidualizm twórców. Na wystawie prezentowane są także prace osób z niepełnosprawnością.

Wernisaż odbędzie się 22 marca, w piątek, o godz. 12.30, w Galerii Wydziału Sztuki UR im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego, przy al. mjr. W. Kopisto 2a w Rzeszowie. Wystawa będzie czynna do 24 kwietnia 2019 r.

Miejsce Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego