layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Mielec: Nowa wystawa w Jadernówce. "Za sztreką..."

mielec sztreka14 lutego w czwartek, Muzeum Historii Fotografii Jadernówka zaprasza na otwarcie nowej wystawy fotograficznej pt. "Za sztreką...".

To wieloobrazowa opowieść o nowym osiedlu Mielca, którego budowę rozpoczęto w ramach inwestycji COP-u pod koniec lat 30. minionego stulecia. Po II wojnie fabryka lotnicza ruszyła na nowo a wraz z nią ruszyła rozbudowa nowej dzielnicy miasta. Nowe skupiska bloków mieszkalnych, nowe obiekty użyteczności publicznej - szkoły, kościół, dom kultury czy stadion miejski, ale też codzienne życie, sklepy, restauracje, spacery - to wszystko zobaczyć można na ponad 100 fotografiach z lat 1950-1989.

Autorami zdjęć są zarówno fotografowie zawodowi - Wiktor Jaderny, Jerzy Jarosz, Edward Niedbała, Władysław Parkosz, jak i amatorzy - np. Zygmunt Szczeciński, który jest autorem świetnych ujęć panoramicznych z końca lat 50. - Tę wystawę trzeba koniecznie zobaczyć - dla starszych to wspomnienia młodości, dla nieco młodszych dzieciństwo, a dla dzisiejszej młodzieży to nieznany świat, choć czarno-biały i czasem szary, to jednak interesujący, znany tylko z opowieści - przekazuje Janusz Halisz, kustosz muzeum.

Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowa 8-stronicowa gazetka "Za sztreką".

Zapraszamy do Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w czwartek, 14 lutego o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do połowy kwietnia.

Miejsce Mielec, Muzeum Historii Fotografii Jadernówka