layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Krosno: Kora - Zaduszki Muzyczne Ze Swingiem

krosno zaduszkiRegionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na koncert Studia Piosenki SWING " X ZADUSZKI MUZYCZNE", w tym roku poświęcony KORZE i zespołowi MAANAM.

Rok temu było to spotkanie z twórczością Zbigniewa Wodeckiego, teraz przyszło nam pożegnać Artystkę, której osobowość twórcza, talent, odwaga i wrażliwość przez przez cztery dziesięciolecia miały duży wpływ na kształt polskiego świata muzycznego.

Kora (Olga Aleksandra Sipowicz, z domu Ostrowska, primo voto Jackowska) była wokalistką rockową, autorką tekstów oraz solistką Maanam w latach 1976–2008. Urodziła się 8 czerwca 1951 w Krakowie. Jako nastolatka była silnie związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. W tamtym czasie przyjęła pseudonim Kora. W grudniu 1971 roku poślubiła muzyka Marka Jackowskiego. Ich małżeństwo trwało do 1984 roku. Zadebiutowała w jego zespole M-a-M. Grupa zyskała nową nazwę Maanam, a Kora została główną wokalistką. Zespół wylansował "Boskie Buenos", "O! Nie rób tyle hałasu", "Kocham cię, kochanie moje", "To tylko tango" czy "Lucciola" w latach 80. Większość tekstów do piosenek zespołu napisała Kora. Po drugim zawieszeniu działalności zespołu w 2008 roku zaczęła działać solo. W czerwcu 2010 roku premierę miał jej utwór "Zabawa w chowanego". Teledysk do piosenki zdobył główną nagrodę festiwalu operatorów filmowych Camerimage, czyli Złotą Żabę. Był także nominowany do nagrody Grand Prix festiwalu Yach Film, nagradzającego najlepsze teledyski. W listopadzie 2011 roku ukazała się płyta Ping Pong, która była pierwszym solowym albumem w karierze Kory z całkowicie premierowym repertuarem. W 2014 roku Kora została odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Akademia Fonograficzna w 2016 roku uhonorowała Korę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Artystka zmarła 28 lipca 2018.

Miejsce Krosno