layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Dębica: Wystawa: Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat "Srebrny Czworokąt"

181016 czwrokatGaleria Sztuki w Dębicy zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”. Wernisaż odbędzie się 19 października godz.19.00. Prace będzie można zobaczyć do 11 listopada.

Wystawa Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt, po raz szósty jako Triennale, prezentująca i dokumentująca twórczość artystów zamieszkałych na przygranicznych terenach Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier tworzących Euroregion Karpaty. Jest to dziesiąta edycja projektu realizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu od roku 1994, we współpracy z partnerami w Polsce i za granicą. Wspólna historia regionu Karpat to współistnienie różnych grup narodowościowych i kulturowych. Sąsiedztwo ukształtowane na przestrzeni wieków pełne było napięć, wydarzeń dramatycznych, ale jeszcze częściej przyjaźni i dobrego współżycia. Przeszłości już nie zmienimy, ale kształtowana przez nas teraźniejszość jest szczególnym wyzwaniem dla artystów. Celem Triennale - Srebrny Czworokąt jest promocja i dokumentacja aktualnych tendencji realizowanych w obszarze współczesnego malarstwa, artystów zamieszkałych w przygranicznych regionach pięciu państw, dla których tradycje kultury i sztuki Regionu Karpat są odniesieniem do aktualnych problemów - głosem naszego pokolenia.

Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Koordynatorem projektu jest dyrektor GSW w Przemyślu Janusz Jerzy Cywicki, Kuratorem artystycznym jest Andras Kakoczki, a Kuratorem Triennale jest artysta malarz Andrzej Cieszyński z Przemyśla.

Na konkurs wpłynęło 262 prace 96 artystów, z których do wystawy zakwalifikowano 106 obrazów 76 autorów. Jury pod przewodnictwem Grzegorza Dobiesława Mazurka przyznało Grand Prix Triennale artystce z Rzeszowa Magdalenie Cywickiej. Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymał Peter Lenkey-Toth z Węgier, Nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla otrzymał Volodymyr Lutsyk z Ukrainy, Nagrodę Elektromontaż Przemyśl przyznano Mariy Klymenko z Ukrainy. Wyróżnienia Honorowe otrzymali Henrich Bronisevsky ze Słowacji, Łukasz Cywicki z Polski, Nicole Suciu z Rumunii i Zoltan Gonda z Węgier. Ponadto nagrody fundowane otrzymali Gabor Lukasc (H), Szabina Gore (H), Frantisek Turcsanyi (SK) oraz Aleksandra Zuba-Ben (PL), której nagrodą jest organizacja wystawy w rzeszowskim BWA w najbliższym czasie. Nagrodę Specjalną Triennale dla wybitnej osobowości artystycznej ufundowaną przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego otrzymał Teofil Ioan Stiop z Rumunii.

Miejsce Dębica