layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: „Cuda wianki - wycinanki” - warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Oklejak

181017 rzeszow warsztaty oklejakWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Filia nr 16 we współpracy z Filiami nr 7 i 20 zapraszają na warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Oklejak pt. „Cuda wianki – wycinanki”.

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów z klas I-VI SP - laureatów konkursu plastycznego „Jestem z Polski. Galeria Młodego Patrioty”, zorganizowanego pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Oddział w Rzeszowie.

25 października 2018 r., godz. 10.15

Miejsce: budynek główny WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Organizację warsztatów dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

Marianna Oklejak – ilustratorka młodego pokolenia, w 2017 roku trafiła do grona 50. finalistów z całego świata w konkursie „The Golden Pinwheel Young Illustrators Competition” w Szanghaju za autorską książkę "Cuda Niewidy", za którą również otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, sprawnie „posługuje się igłą i nitką”. Jej ilustracje zdobywały nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY („Jestem miasto. Warszawa”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”, a „Cuda wianki" znalazły się na międzynarodowej Honorowej Liście IBBY 2018), zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”), są pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorką popularnej serii dla dzieci autorstwa Zofii Staneckiej „Basia”, która w kwietniu br. w wersji animowanej weszła na ekrany kin w Polsce.

Zawodowa obrazko-twórczyni, jako typowa „sowa”, uwielbia pracować nocą, oczywiście bez kawy; według niej: Noc jest po to, żeby słuchać muzyki, żeby robić swoje dodatkowe obrazki, czytać książki czy oglądać filmy. W procesie twórczym toleruje tylko towarzystwo muzyki, radia i ciszy, a jej ulubionym narzędziem pracy jest ołówek automatyczny 0,7 HB i biała karta gładkiego papieru. W czasie krótkich pauz w pracy jest amatorką migdałów oraz naparu z imbiru i werbeny.

Mówi o sobie, że jest synestetyczką: Muzyka odtwarza mi się w głowie jak kolorowy film. [...]Na przykład preludium suity nr 1 Bacha zaczyna się w brązach, kasztanowych, ciepłych, pachnących jak aksamit [...] jak drewniana szuflada z ołówkami cedrowymi, tu i ówdzie mignie rudy, tam ciepły fiolet, róż angielski [...].

Miejsce Rzeszów