layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: XXII Dni Kultury Marynistycznej

rzeszow portW dniach 18 – 27 października odbędą się w Rzeszowie XXII Dni Kultury Marynistycznej – Port Rzeszów. To wydarzenie kulturalno-edukacyjne kierowane jest do szerokich kręgów społecznych Rzeszowa, jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem kulturalnym w mieście, odbywającym się nieprzerwanie od ponad 20 lat. Cel, który przyświeca organizatorowi to prezentacja różnych dziedzin kultury marynistycznej: tradycje i obrzędy ludzi morza, sztuka marynistyczna, popularyzacja wśród młodzieży Podkarpacia idei wychowania morskiego.

Tegoroczne Dni Kultury Marynistycznej rozpoczną się Podkarpackim Rejsem Roku. Ta podejmowana cyklicznie inicjatywa pozwala na integrację ludzi, których pasjonuje żeglarstwo, wyprawy, podróże, odkrywanie świata oraz pokonywanie własnych słabości i aktywny sposób spędzania czasu wolnego, którym zarażają. Konkurs Podkarpacki Rejs Roku organizowany jest w celu popularyzacji żeglarstwa poprzez prezentowanie największych dokonań podróżniczych ludzi, dla których żeglarstwo jest pasją i pomysłem na życie.

Port Rzeszów to także zaszczepienie w najmłodszych chęci do poznania kultury marynistycznej poprzez dedykowany dzieciom przedszkolnym i młodzieży szkolnej Dziecięcy Festiwal Marynistyczny “Rzeszowski Żagielek 2018”. Dzieci przedszkolne i młodzież szkolna przygotowują układy taneczne do znanych szantowych melodii oraz wykonują piosenki. W ramach XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego “Słońce, woda i przygoda” planowana jest wystawa prac plastycznych, organizowana przy wejściu do Trasy Podziemnej w Rzeszowie.

Dni Kultury Marynistycznej kończą trzy koncerty szant i piosenki żeglarskiej, które odbędą się w sali kinowej Kina Zorza w Rzeszowie oraz w Teatrze Maska. Koncerty przyjmują odmienny charakter. Pierwszy, noszący tytuł Morze Ballad to przede wszystkim występ nastrojowego duetu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej, którego niekwestionowaną specjalnością jest ballada żeglarska. Do drugiego koncertu, pod nazwą Szanty z lodem i palemką zaproszone zostaną uznane grupy z nurtu muzyki szantowej w Polsce m.in. Marek Szurawski i Ryszard Muzaj, North Cape, Atlantyda oraz rzeszowska formacja, zespół KLANG. Trzeci koncert dedykowany jest najmłodszym widzom, zaprezentuje się w nim zespół KLANG ze swoim muzycznym programem dla dzieci.

 

Miejsce Rzeszów