layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: „I. Schaitter & Spółka – z dziejów jednej z najstarszych firm w mieście” - zaproszenie na wystawę

rzeszow wystawaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „I. Schaitter & Spółka – z dziejów jednej z najstarszych firm w mieście” Ekspozycję można zwiedzać od 24 września do 6 października 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Od 24 września 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie prezentowana będzie wystawa poświęcona działalności jednej z najstarszych i najdłużej prosperujących w Rzeszowie firm: „I. Schaitter i Spółka”. Handel rozpoczęty przez przedstawicieli znanego i zasłużonego dla Rzeszowa rodu Schaitterów w I połowie XIX w. kontynuowany był od 1918 roku do końca lat 40 wieku XX., przez (początkowo wspólnika – od 1918 r. – a następnie właściciela firmy – od 1928 r.) Michała Franciszka Gottmana.

Na ekspozycji prezentowane będą materiały pochodzące z XIX i XX wieku związane zarówno z działalnością handlową, jak również społeczną i naukową właścicieli przedsiębiorstwa. Wśród dokumentów odnaleźć można, m.in.: portrety, legitymacje potwierdzające członkostwo w organizacjach i stowarzyszeniach, rękopisy, korespondencje, dyplomy, wykazy osób zatrudnionych w firmie, afisze reklamowe, druki ulotne, cenniki, materiały firmowe (blankiety, karty korespondencyjne, koperty), etykiety i opakowania po produktach sprzedawanych w sklepie, księgi handlowe, inwentarze, bilanse, fotografie, etc. Dopełnienie wystawy stanowią wybrane eksponaty z niegdysiejszego wyposażenia sklepu oraz towary (sic!) w nim sprzedawane.

Archiwalia podzielone tematycznie, umieszczone będą w dziesięciu gablotach:

Gablota nr 1-2: Właściciele przedsiębiorstwa i ich działalność
Gablota nr 3: Pracownicy/Materiały reklamowe
Gablota nr 4: Materiały firmowe i reklamowe
Gablota nr 5: Etykiety i cenniki
Gablota nr 6-7: Stacje benzynowe
Gablota nr 8: Księgi handlowe, inwentarze, bilanse
Gablota nr 9: Handel w okresie wielkiej wojny
Gablota nr 10: Wyposażenie sklepu i sklepowy asortyment.

Wszystkie prezentowane na wystawie materiały zostały udostępnione za zgodą i dzięki uprzejmości Pana Jerzego Gottmana – syna ostatniego właściciela firmy „I. Schaitter i Spółka” – za co WiMBP w Rzeszowie składa serdeczne podziękowania.

Ekspozycję można będzie zwiedzać od 24 września do 6 października 2018 r. w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Organizacja wystawy jest częścią projektu WiMBP w Rzeszowie, dotyczącego cyfryzacji i udostępnienia online materiałów archiwalnych poświęconych zasłużonemu dla miasta rodowi Schaitterów.

2 października 2018 r. o godz. 16.00 w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt.

Wstęp na spotkanie i na wystawę jest wolny.

Miejsce Rzeszów

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń