layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

rzeszowW sobotę, 6 stycznia, w dniu Święta Objawienia Pańskiego, spod hali sportowej na Podpromiu wyruszy Orszak Trzech Króli. Przejdzie on ulicami Rzeszowa już po raz szósty. Na tę okazję powstał specjalny scenariusz o wędrówce Mędrców do Betlejem – zrozumiały dla maluchów i z przesłaniem dla dorosłych. Pojawi się postać św. Brata Alberta i inne niespodzianki. Spodziewana liczba uczestników wydarzenia to ponad 20 tys. osób.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 11.40 na parkingu przy hali sportowej na Podpromiu. O godz. 12.00 odmówiony zostanie Anioł Pański pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, a potem wielobarwny pochód z Trzema Królami wyruszy do szopki na Rynku, gdzie pokłoni się Świętej Rodzinie. Trasa wiedzie przez al. Pod Kasztanami.

Po drodze zaplanowane są przystanki przy mansjonach, na których odgrywana będzie wyjątkowa opowieść. Autorem scenariusza jest Agnieszka Przywara, bibliotekarz, pisarka i poetka, a reżyserem Jerzy Jezuit, a próby do widowiska odbywały się w szkole sióstr Pijarek. Opowieść jest dwupłaszczyznowa – obok scen biblijnych związanych z wędrówką Trzech Króli, pojawią się nawiązania do historii współczesnego człowieka, zmagającego się z różnymi trudnościami.

Aktorzy będą obecni nie tylko na scenach, ale i wśród uczestników orszaku. Jednym z nich jest podopieczny rzeszowskiego schroniska dla bezdomnych, który wcieli się w postać św. Brata Alberta – 2018 rok ogłoszony został rokiem właśnie tego świętego i do niego również nawiązuje hasło tegorocznego orszaku - „Dobry i bliski jest Bóg dla wszystkich”. Z myślą o tym przesłaniu podczas orszaku zbierane będą datki na ochronkę dla sierot we Lwowie. Takie zbiórki na rzecz różnych instytucji i organizacji pomocowych za wschodnią granicą lub na trenie Polski na rzecz wschodnich obywateli odbędą się na trasach wszystkich orszaków, które 6 stycznia przemaszerują ulicami polskich miast i miasteczek.

Orszakowi Trzech Króli w Rzeszowie towarzyszy impreza, która w Rzeszowie ma bardzo długą tradycję - Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będzie już w obchodził w tym roku jubileuszową 25 edycję. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się na zakończenie Orszaku Trzech Króli, na scenie przy Ratuszu, zaś wystawę prac pokonkursowych będzie można od 11 stycznia zwiedzać w Podziemiach Rzeszowskich.

Nowością jest Konkurs Plastyczny „Orszak Trzech Króli moimi oczami”. Odbywa się on w sześciu kategoriach wiekowych i mogą wziąć w nim udział w zasadzie wszyscy zainteresowani. Bo jest nie tylko kategoria dla najmłodszych, ale także rodzinna, w której prace mogą zgłaszać dorośli wspólnie z dziećmi i młodzieżą. Prace plastyczne należy składać do dnia 8 stycznia 2018r. w Rzeszowie w sekretariacie szkoły lub przedszkola, biorących udział w orszaku.

Można także skontaktować się z organizatorami orszaku poprzez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Miejsce Rzeszów