layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Tydzień pod Drogą Mleczną do 13 maja

gwiezdne nieboGwiezdne Bieszczady zapraszają na Tydzień pod Drogą Mleczną. To doskonały powód by wyjechać lub wrócić w Bieszczady. Już o tej porze roku możemy zobaczyć bogato rozgwieżdżone niebo ze wschodzącą letnią Drogą Mleczną. Będzie ona najlepiej widoczna około północy. Grupowe zdjęcie na jej tle będzie stanowiło pamiątkę z pokazu.

Program

Ze względu na widoczność letniej Drogi Mlecznej przygotowaliśmy od niedzieli 6.maja do niedzieli 13.maja każdej pogodnej nocy pokaz astronomiczny od 23:00 (trwa 2 godziny).

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej (ok.30′) oraz praktycznej. To min. godzina czasu na oglądanie nieba pod fachową opieką astronoma. Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak oraz ciepły koc (w cenie pokazu). Ze względu na późną porę pokazów oraz ich plenerowy charakter należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży!

Pokazy zawierają następujące części:

  • multimedialna prelekcja (o Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady, o zanieczyszczeniu światłem, o Księżycu i widocznych pl
  • anetach, orientacja na niebie i rozpoznawanie głównych gwiazdozbiorów)pokaz gwiazdozbiorów g
  • ołym okiem w ślad za wskaźnikiem laserowym jed
  • nocześnie z symulacją gwiezdnego nieba na ekranieobserwacja
  • gołym okiem sztucznych satelitów latających wokół Ziemi oraz „gwiazd spadających”o
  • bserwacja planety Jowisz przez duże teleskopyoglądanie gwiazd, mgławic oraz galaktyk przez duże teleskopygrupowe zdjęcie na tle rozgwieżdżonego nieba (około północy na tle Drogi Mlecznej)


Kalendarz wydarzeń

Maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2