layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Zamknięte szlaki w Bieszczadzkim Parku Narodowym

zakaz szlakZe względu na bezpieczeństwo turystów ścieżka przyrodnicza na odcinku z Beniowej do źródeł Sanu jest zamknięta. Bieszczadzki Park Narodowy przypomina też zasady bezpieczeństwa podczas zimowych wyjść w gór.

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że ze względu na bezpieczeństwo turystów ścieżka przyrodnicza na odcinku z Beniowej do źródeł Sanu jest zamknięta. Przyczyną jest silny wiatr i związane z tym powalone lub zawieszone drzewa.

Dostępność szlaków

Szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne zimą, ale ze względu na zalegającą na szlaku pokrywę śnieżną, zachowaj szczególną ostrożność. Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie. Na oblodzonych odcinkach szlaków niezbędne mogą okazać się raki lub tzw. raczki.

Poruszając się po oznakowanych szlakach możesz korzystać z rakiet, nart wyposażonych w foki, nart skiturowych oraz śladowych.

Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające, na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

Zabezpiecz się na każdą ewentualność. Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300, lub 985.

Wybierając trasę weź pod uwagę, że w warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich. Unikaj długich tras gdyż zimą dzień jest krótki.

Chroń siebie oraz przyrodę! Nie poruszaj się po terenie Parku po zmroku i przed świtem.

Cisza i spokój są naturalnym elementem życia lasu i połonin. Hałas niepokoi zwierzęta i naraża je na niepotrzebny stres. Ciche otoczenie sprzyja relaksowi i podziwianiu przyrody, a jednocześnie pozwala dzikim zwierzętom żyć w spokoju.

Park jest domem dzikich zwierząt i jako goście powinniśmy dbać o to, żeby jego mieszkańcy mogli żyć w sposób naturalny. Zawsze zabieraj z sobą niedojedzone kanapki, resztki pożywienia, czy owoce. Zwierzęta nie potrzebują dokarmiania, a kuszące resztki pokarmów przyciągną je w okolice szlaku narażając turystów. Niedźwiedzie czy lisy, przyzwyczajone do obecności człowieka stają się niebezpieczne dla ludzi.

W okresie zimowym wstęp na szlaki turystyczne jest bezpłatny, a dla zmotoryzowanych udostępniamy parkingi w Ustrzykach Górnych (wejście na Poł. Caryńską), Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. Za korzystanie z parkingów może być pobierana opłata.

W terenie można skorzystać z toalet na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej oraz z sanitariatów w Wołosatem przy parkingu. UWAGA! Toaleta na Połoninie Wetlińskiej przy tzw. „Chatce Puchatka" jest nieczynna ze względów technicznych.

Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk, takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach, niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być okresowo zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Proponujemy przed wyjściem w góry sprawdzić warunki pogodowe poprzez kamerkę internetową na stronie https://www.bdpn.pl/

Aktualne dane o pogodzie są dostępne na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3