layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

5 wyjątkowych muzeów na Podkarpaciu

200519 muzeum ulmow

5 WYJĄTKOWYCH MUZEÓW NA PODKARPACIU.
Z okazji Święta muzeów przedstawiamy TOP 5 wyjątkowych muzeów na Podkarpaciu.

1. Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

Jeżeli szukacie miejsca, gdzie święta Bożego Narodzenia trwają cały rok – koniecznie odwiedźcie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Chociaż jest to muzeum, możecie podejrzeć tam, że produkcja bombek wymaga artystycznych umiejętności, cierpliwości i wyczucia a podczas warsztatów będziecie mieć okazję ozdobić bombkę samodzielnie. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja z choinkami w różnych stylach. Można podziwiać choinkę amerykańską zdobioną jaskrawymi akcentami kolorystycznymi, bogato dekorowane drzewko w stylu wiktoriańskim, elegancką choinkę francuską, skandynawską i staropolską, przywodzącą na myśl czasy dzieciństwa u dziadków. To magiczne miejsce, gdzie można nie tylko obejrzeć proces powstawania ozdób choinkowych, poznać eksponaty muzealne ukazujące różne style bombek, ale również zakupić jedną z nich. Firma Biliński oferuje unikatowe ozdoby, które wykonywane są zgodnie z wieloletnią tradycją – w całości własnoręcznie.

 

200519 Muzeum Bombki 03

 

2. Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu (oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu)

Muzeum Dzwonów i Fajek mieści się w XVIII wiecznej Wieży Zegarowej w Przemyślu od 2001 r. Prezentacja eksponatów jest umiejętnie wkomponowana w architekturę barokowego budynku. Ekspozycja fajek z roku na rok się powiększa, ale niezmiennie można zobaczyć tutaj najbardziej oryginalne fajki, wykonane z drewna, gliny, porcelany, z dekoracją z kości bądź mosiądzu. Do najciekawszych eksponatów zaliczyć możemy jedyną w Polsce fajkę w kształcie głowy konia oraz czeską, zdobioną humorystyczną sceną myśliwską, a także kilka fajek „z fałszywą datą”, liczny zespół fajek biedermeierowskich oraz akcesoria fajczarskie. Fajki zrobione np. z orzecha kokosowego, z bambusa czy fajka o główce w kształcie jeża wyglądają bajecznie.
Ekspozycja ludwisarstwa prezentuje niezmieniony od średniowiecza proces powstawania dzwonu oraz bogatą kolekcję dzwonów i wyrobów ludwisarskich. Większe eksponaty zawieszone są w szybie wieży na stalowym rusztowaniu. Ekspozycje uzupełniają dokumenty dotyczące rodziny Felczyńskich, która od ponad stu lat w Przemyślu związana jest z ludwisarskim rzemiosłem. Obecnie dzwony Felczyńskich powstają w dwóch odlewniach przemyskich i w Taciszowie koło Gliwic.

200519 Muzeum Dzwonow 10

3. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Kto z Was nie wspomina bajek sprzed lat i postaci, z którymi dorastaliście? Dzięki bardzo bogatej kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie możecie odbyć sentymentalną podróż w przeszłość, do czasów swojego dzieciństwa. Towarzyszyć Wam będzie Jacek i Agatka, Miś Uszatek, Colargol, Bolek i Lolek oraz inni bohaterowie polskich, ale nie tylko, dobranocek. Rodzice, a nawet dziadkowie, mogą pokazać najmłodszym bajki poprzednich pokoleń oraz historię animacji.

Pomysłodawcą i współtwórcą pierwszego w Polsce Muzeum Dobranocek jest Wojciech Jama, prywatny kolekcjoner, który przez kilkadziesiąt lat zgromadził ponad 2000 pamiątek związanych z polskimi dobranockami. Odwiedzenie tego muzeum na pewno nie będzie czasem straconym.

4. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Już drugie stulecie cały świat opiera się na ropie naftowej. Setki milionów pojazdów napędzane są wyrobami ropopochodnymi, a miliony ludzi dzięki niej ma pracę. Ropę zwaną czarnym złotem, możecie zobaczyć w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Spacerując alejkami, w otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego, zobaczyć można unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. Wnętrza budynków, dzięki multimedialnym ekspozycjom, przenoszą odwiedzających w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. Ten wybitny podkarpacki wynalazca dał światu lampę naftową, a w dalszej kolejności podstawowe paliwo obecnej cywilizacji.

Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”.

200519 Muzeum Przemyslu Naftowego i Gazowniczego 11

5. Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów m. Rodziny Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Instytucja ta, która została otwarta w marcu 2016 roku, upamiętnia nie tylko rodzinę Ulmów, ale także innych Polaków ratujących Żydów. Podstawowym celem muzeum jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Obok muzeum powstał Sad Pamięci będący nawiązaniem do ogólnopolskiego charakteru muzeum – umieszczono w nim podświetlane tablice z nazwami polskich miejscowości, w których ludność żydowska była ratowana przez polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Jest to miejsce dedykowana jest wszystkim, którym zależy na dialogu międzykulturowym i wzajemnym szacunku.

200519 Muzeum Ulmow Fot. Mateusz Inglot

Jak już z pewnością zauważyliście muzeum nie musi być nudne! Wybranie na Podkarpaciu jedynie pięciu nietypowych muzeów było naprawdę trudne. Z przyjemnością zabraliśmy Was w więcej ciekawych miejsc. Więc jeśli tylko macie czas i chęci, zapraszamy m.in. do muzeów tematycznych, takich jak: Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, Muzeum Mleczarstwa w Rzeszowie, Muzeum Lalek w Pilźnie; licznych muzeów miejskich, regionalnych i parafialnych; muzeów historycznych: w tym zamkowych w Łańcucie, Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie oraz podziemnych tras turystycznych w Rzeszowie, Przemyślu i Jarosławiu.

Więcej na podkarpackie.euKalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31