layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki w Rzeszowie

rzeszow transmisje

RZESZÓW. FESTIWAL TRANS/MISJE - WSCHÓD SZTUKI. Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza w dniach 22-25 sierpnia na Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów–Batumi–Odessa–Wilno.

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne odbędzie się w Rzeszowie przy współudziale zagranicznych partnerów z Gruzji (Państwowy Teatr Dramatyczny im. I. Czawczawadzego w Batumi), Ukrainy (Odesski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. W. Wasylka) i Litwy (Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie). Artyści z różnych państw zjadą do Rzeszowa, żeby łączyć sztuki i ludzi. Ubiegłoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów–Troki cieszył się ogromnym zainteresowaniem rzeszowskiej publiczności i przyjezdnych. Jego II edycja odbędzie się w tym roku w słowackich Koszycach, gdzie 11 września, podczas Dnia Polskiego, zaprezentujemy wraz z innymi podkarpackimi instytucjami kultury różnorodny program narodowy.

Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI jest więc kolejną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Podkarpacia i turystów odwiedzających Rzeszów w czasie wakacji. Drugie międzynarodowe wydarzenie, którego pomysłodawcą jest dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara, połączy w kulturalny czworobok Gruzję i Ukrainę oraz dwóch członków wspólnoty europejskiej – Polskę i Litwę. Dla wszystkich partnerów znów kluczowy jest kontekst pogranicza, zarówno geograficznego, jak i kulturowego. Innowacyjny charakter Festiwalu ma stać się dla nich źródłem wzajemnej inspiracji i okazją do wymiany myśli. Widzom stworzy możliwość obcowania ze sztuką i poznania różnych, ale przenikających się ze sobą kultur.

MF TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym, ale podczas czterech dni Festiwalu będzie można oglądać różne formy teatralne. Nie zabraknie też innych dziedzin sztuki – muzyki (rozrywkowej i poważnej), tańca, filmu i sztuk plastycznych - prezentowanych podczas koncertów, widowisk plenerowych, pokazów filmowych i wystaw. W bogatym programie Festiwalu znajdą się propozycje dla widzów w różnym wieku. Również dla tych, którzy z wielu względów na co dzień nie uczestniczą w kulturalnym życiu miasta. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa. Z uwagi na remont Dużej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej, swoich przestrzeni użyczą Teatr Maska, Wojewódzki Dom Kultury. Ze sztuką kulturalnego czworoboku będzie można spotkać się także w Filharmonii Podkarpackiej i w galerii sztuki. Na dziedzińcu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powstanie także specjalna scena plenerowa.

Każdy z partnerów przedstawi swój własny program narodowy.

Partnerzy festiwalu zaprezentują:

Program gruziński – spektakl „Syndrom albo kto kogo śpiewa” z Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. gruzińskie folklor show, wernisaż wystawy fotograficznej Gio Bejanishvili.

Program ukraiński – spektakle „The magnificent cuckold” reż. Ivan Uryvskiy oraz „She loved him” reż. Stas Zhyrkov z Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Wasyla S. Wasylki, projekcja filmu „The Tribe” reż. Myroslav Slaboshpytskyi, koncert Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Wasyla S. Wasylki.

Program litewski – spektakl „Czarnobyl” Teatru Dramatycznego „na Pohulance” w Wilnie, koncert jazz-folk Andrieja Polevikova.

Program polski – spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem” reż. Tomasz Man z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, spektakl muzyczny „Chcemy więcej w reż. Jana Nowary, widowisko „Rabin Macharal i Golem” w reż. Lecha Raczaka, recital pieśni żydowskich Małgorzaty Pruchnik-Chołki, pokaz filmu „Łukasiewicz – nafciarz i romantyk” reż. Maciej Wójcik, wernisaż wystawy Współczesnego Plakatu Teatralnego, koncert Vitold Rek & The Spark-Lem. Muzyczne sfery Vitold Rek, Tomasz Nowak, Eskaubei.

Do śledzenia informacji na temat różnorodnego programu festiwalu zapraszamy na fanpage: TRANS/MISJE - WSCHÓD SZTUKIKalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1