layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Podkarpackie zimą

Połonina Wetlinska16 fot.d.hopPODKARPACKIE ZIMĄ. Co robić na Podkarpaciu zimą? Z odpowiedzią spieszy Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Zimowe Podkarpackie staje się pełne wyzwań i jednocześnie – refleksyjne. Znajdziecie tu miejsca, które w te chłodne tygodnie oferują jedyne w swoim rodzaju atrakcje. http://podkarpackie.travel/pl/podkarpackie-zima

W STRONĘ KRAJOBRAZU

Kto lubi mierzyć się z przyrodą, także na mrozie, ten koniecznie powinien zobaczyć śnieżne, zimowe Bieszczady. O tej porze roku są niepowtarzalne i wyjątkowo refleksyjne: spacer przez tunele wydeptane w śniegu, pod oszronionymi koronami drzew, w słońcu odbijającym się raz po raz od otaczającej bieli – to wyprawa dla wytrwałych, na którą należy się odpowiednio przygotować. Chwile spędzone w zimowej ciszy zapamiętasz na wiele miesięcy. To miejsce nie tylko dla piechurów, ale także dla miłośników nocnych obserwacji – Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” zabierze cię w podróż po rozgwieżdżonym nieboskłonie. Tych, którzy chcą oszczędzić sobie trudów organizacji, wyręczy w tym wybrane biuro podróży: Bieszczader lub Dzikie Bieszczady, posiadające ciekawą, zimową ofertę.

Zjawiskowym celem wyprawy mogą być lodospady, które tworzą się na Podkarpaciu w okolicach Rudawki Rymanowskiej. Te zamarznięte wodospady i cieki wodne stanowią unikatowy przykład niepowtarzalnych form, jakie kreuje sama natura. Przy tym stanowią ciekawe wyzwanie dla miłośników wspinaczki, gdyż lodowe sople jak najbardziej się do niej nadają.

Zimowa aura stanowi idealną oprawę podczas zwiedzania obiektów ze Szlaku Architektury Drewnianej. Jedyne w swoim rodzaju, zabytkowe cerkwie, w surowym, jasnym otoczeniu, wydają się być idealnym miejscem refleksji. Tutaj masz szansę skupić się na swojej duchowości, zastanowić się nad przeszłością i przyszłością, stojąc na wprost piękna, historii i tradycji.

AKTYWNIE

Miłośnicy sportów zimowych zakochają się w Podkarpaciu. Tutejsza oferta dla narciarzy i snowboardzistów jest naprawdę bogata. Stok w granicach miasta? Zapraszamy do Przemyśla! Na gości czeka także tor saneczkowy. Ośnieżone, profesjonalnie przygotowane stoki to również, m.in., Arłamów, Ostra Góra niedaleko Rzeszowa, Ustrzyki Dolne czy Lesko. Mniej zatłoczone niż te zlokalizowane w wysokich górach, zapewnią sportowe emocje na wysokim poziomie.

Więcej informacji o stokach narciarskich w Podkarpackiem

Ciekawą alternatywą dla ceniących sobie sportowe rozgrywki są organizowane na Podkarpaciu wyścigi psich zaprzęgów

Miłośnicy wędrówek, zaopatrzeni w biegówki, mogą wybrać się na szlaki z Wetliny, Ustrzyk Dolnych czy wyruszyć w okolice Mucznego. Ciekawą alternatywą dla ceniących sobie sportowe rozgrywki są organizowane na Podkarpaciu wyścigi psich zaprzęgów. To emocjonujące i widowiskowe wydarzenia, realizowane np. w Bystrem czy w Lutowiskach.

Więcej informacji o trasach narciarstwa biegowego w Podkarpackiem

Opcją dla aktywnych jest zimowa wyprawa na końskim grzbiecie. Jazdę konną przez ośnieżone, bieszczadzkie tereny oferuje Chutor Kozacki, a bliżej stolicy Podkarpacia, Rzeszowa, Siedlisko Janczar w Pstrągowej. Konie to także nieodzowny element organizowanych w regionie kuligów. Sanie mknące przez tutejsze pola i lasy to atrakcja dla całej rodziny.

PRZY KOMINKU

Jeśli potrzebujesz chwili oddechu, z dala od miejskiego zgiełku, strzałem w dziesiątkę może być przytulna agroturystyka. Na Podkarpaciu znajdziesz miejsca, gdzie w kominku wesoło buzuje ogień, a przyjaźni gospodarze dzielą się nie tylko domową, lokalną kuchnią czy tradycyjnymi nalewkami, ale także wyjątkowymi opowieściami. Ciekawe atrakcje dodatkowe, jak choćby ruska bania, gwarantują mile spędzony czas. Czysto, ciepło, swojsko – do takich zakątków chce się wracać, również zimą, kiedy mróz tworzy wokół domu krajobraz jak z bajki. Takie kameralne, niezwykłe punkty na mapie to na pewno Zagroda Magija w Orelcu bądź Chata nad Wisłokiem w Komańczy. Nastrojowy jest także Hotel CARPATIA Bieszczadzki Gościniec w Smereku, którego klimat opiera się na wyważonych, pełnych drewna wnętrzach, nawiązujących wystrojem do bieszczadzkiej przyrody.

Odnowa i relaks, w okresie zimowym, to wspaniały prezent dla siebie i najbliższych, w sam raz na Nowy Rok.

SPA

Odpoczynek w luksusowym wydaniu to coś, co zapewnią ci podkarpackie SPA. Bogatą ofertę zabiegów pielęgnacyjnych i masaży znajdziesz, m.in., w Hotelu SPA **** Dwór Kombornia, w Hotelu Zamkowym *** w Baranowie Sandomierskim, Blue Diamond **** Hotel&SPA w Trzebownisku, Hotelu Sokół **** w Łańcucie, Hotelu CARPATIA Bieszczadzki Gościniec w Smereku czy w Hotelu Arłamów ****. Ten ostatni, stworzony na miejscu osnutego legendami ośrodka wypoczynkowego dla dygnitarzy w Arłamowie, to luksusowy kompleks hotelowy, położony z dala od zabudowań, w zielonym zakątku północnych Bieszczadów. Odnowa i relaks, w okresie zimowym, to wspaniały prezent dla siebie i najbliższych, w sam raz na Nowy Rok. W obiektach wysokiej klasy znajdziesz zarówno ofertę indywidualną, jak i gotowe pakiety świąteczne i sylwestrowe, idealne dla tych, którzy chcą odpocząć od domowych zobowiązań i zapewnić sobie komfort nie tylko dla ducha, ale i dla ciała.

SMAKI

Jedyna w swoim rodzaju kuchnia regionalna to wystarczający powód by pojawić się na Podkarpaciu. Idealna na zimowe miesiące, pełna aromatycznych grzybów, dziczyzny, potraw z ziemniaków, sera czy kapusty, pieczonych w piecu proziaków, pojawić się może na talerzu zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wydaniu. Znajdziecie ją w wysokiej klasy restauracjach oraz w przytulnych gospodach, schludnych i gwarnych, gdzie posiłkowi niekiedy towarzyszy osadzona w lokalnym folklorze muzyka na żywo. Takie mniej zobowiązujące miejsca to U Schabińskiej w Jaśle, Jadło Karpackie w Sanoku czy Oberża Zakapior w Polańczyku.

Warto spróbować potraw serwowanych w restauracjach: w Zamku Dubiecko, w Zamku w Krasiczynie i w Dworze Kombornia. Ta ostatnia zaprasza również do Salonu Win Karpackich, gdzie możliwa jest degustacja i zakup regionalnych win, powstałych na bazie winorośli rosnących na podkarpackich zboczach. Butelka dobrego wina może być nie tylko idealnym uzupełnieniem kolacji, ale też trafionym pomysłem na świąteczny prezent.

Zima to dobry czas na turystykę miejską i związane z nią spacery po muzealnych i zabytkowych wnętrzach.

W MIEŚCIE

Zima to dobry czas na turystykę miejską i związane z nią spacery po muzealnych i zabytkowych wnętrzach. Na Podkarpaciu możecie zobaczyć wiekowe kościoły, zamki i pałace z Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych, a także wyjątkowe w skali kraju muzea. Warto wspomnieć o rzeszowskim Muzeum Dobranocek, przemyskim Muzeum Dzwonów i Fajek, Skansenie w Sanoku, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie lub Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Dzieła artystów plastyków, wyjątkowe wyroby rzemieślnicze czy unikatowa architektura, ta wiekowa i ta bliższa współczesności, z okresu Centralnego Okręgu Przemysłowego, to tematy, które pogłębią wiedzę i zaangażują wyobraźnię. Inspirujących miejsc na Podkarpaciu nie brakuje!Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3