layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Dzikie jest piękne - Festiwal Filmu i Fotografii

bieszczadzy noclegi dzikie jest piekne 2017DZIKIE JEST PIĘKNE - FESTIWAL FILMU I FOTOGRAFII. W długi majowy weekend Ursa Maior zaprasza na I Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. W programie m.in. spotkanie z Adamem Wajrakiem oraz polska premiera filmu „Nieśmiertelny las”.

Najdzikszy skrawek naszego kraju ma zaszczyt zaprosić na niezwykły festiwal filmu i fotografii, który odbędzie się w dniach 2-3 maja w Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych. Szczególnym patronem tegorocznej edycji będzie karpacka przyroda z projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.
W programie m.in. polska premiera filmu „Nieśmiertelny las” Erika Balaza (twórcy m.in. filmu „Wilcze góry”) czy spotkanie z Adamem Wajrakiem. W ciągu dwóch dni festiwalu wystąpią czołowi fotografowie przyrody, odbędą się warsztaty fotograficzne oraz koncerty. Pozytywnych emocji z pewnością nie zabraknie.

Zapraszamy wszystkich miłośników Bieszczad, fotografii, Karpat i przyrody na wyjątkowe spotkanie z przesłaniem. Rezerwujcie w swoich majówkowych kalendarzach już dziś. 2-3 maja 2017 roku spotykamy się w totalnie unikalnym Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych.

więcej szczegółów na stronie Ursa Maior
oraz na wydarzeniu na Facebooku

Inspiracją do stworzenia festiwalu stała się kampania na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Ta idea zjednoczyła mieszkańców polskich Karpat i sympatyków karpackiej przyrody.

Turnicki Park Narodowy wciąż nie powstaje. Pomimo niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych i wielu apeli, obszar Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich do dziś nie jest odpowiednio chroniony. Czas działa na niekorzyść ostatnich fragmentów lasów naturalnych, które są wycinane. Wraz z kolejnymi wyciętymi pomnikowymi jodłami, bukami, grabami i jaworami kurczy się obszar Puszczy Karpackiej.

TuPN jest naturalną bramą do Bieszczad. Warto tam spędzić kilka dni unikając coraz bardziej zatłoczonych bieszczadzkich szlaków. Poprzez promocję tego pięknego regionu chcemy nie tylko zachęcić do odwiedzin w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, ale również podtrzymać pamięć o pomyśle na utworzenie tego parku oraz wyrazić wsparcie dla tej idei. Z tej okazji planujemy specjalne wydarzenia, wśród nich między innymi wycieczkę do Projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, degustację produktów regionalnych z obszaru gmin Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne oraz wiele innych atrakcji, o których będziemy informować w tygodniach dzielących nas od festiwalu.

Okazją do przypomnienia sobie czym jest las naturalny będzie polska prapremiera nowego filmu słowackich twórców, Erika Balaza i Karola Kalisky’ego, zatytułowanego „Nieśmiertelny las”. Autorzy filmu, zasłynęli już wcześniejszymi realizacjami, takimi jak „Strażnik tatrzańskiej przyrody”, „Wilcze Góry” i „Żywot w obłokach”. Najnowszy film dowodzi, jak ważny jest brak ingerencji ze strony człowieka w przyrodę, szczególnie tam, gdzie zostały ostatnie fragmenty lasów naturalnych. Natura sama znacznie lepiej urządza las i nie wymaga wsparcia leśników. Obumarłe drzewa, dają życie kolejnym pokoleniom drzew. W pokazie wezmą udział twórcy, którzy opowiedzą o kulisach realizacji filmu, a także o samym nieśmiertelnym lesie.

O samym Turnickim Parku i jego unikalnych walorach opowiedzą Paweł Średziński - pasjonat świata przyrody oraz Adam Ławnik - znany fotograf przyrody. Inni goście festiwalu, również zabiorą nas w podróż po najpiękniejszych regionach dzikich Karpat. Będą nimi uznani fotografowie, filmowcy, uwieczniający piękno dzikiej przyrody. Już dziś zapraszamy na spotkanie z Agnieszką i Włodkiem Bilińskimi od lat mieszkającymi w sercu Bieszczadów, Joanną Antosik - uznaną w Polsce i za granicą autorką pięknych diaporam przyrodniczych, Katarzyną Gubrynowicz - fotografem krajobrazu, byłą prezes Związku Polskich Fotografów Przyrody, Zenonem Wojtasem z Magurskiego Parku Narodowego - specjalistą od dużych drapieżników, Damianem Nowakiem - filmowcem, również z Magurskiego PN - specjalistą od ptaków, Włodzimierzem Stachoniem oraz Bartoszem Dubielem.

Na miejscu będzie okazja spotkania i porozmawiania z autorami pokazów. W planach również warsztaty filmowe i fotograficzne prowadzone przez niektórych z prelegentów.

Zapraszamy wszystkich miłośników Bieszczad, fotografii, Karpat i przyrody na wyjątkowe spotkanie z przesłaniem. Rezerwujcie w swoich majówkowych kalendarzach już dziś. 2-3 maja 2017 roku spotykamy się w totalnie unikalnym Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych.

 Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4