layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

W Stalowej Woli powstanie Muzeum COP

171207 copW Stalowej Woli powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Będzie ono prezentować dziedzictwo COP, a także popularyzować naukę i technikę, powstanie w Stalowej Woli.

Muzeum COP ma powstać do końca 2020 roku. Będzie się mieścić w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych. Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum zauważyła, że już oryginalne wyposażenie tego budynku, które pozostało po warsztatach, jest świadectwem industrialnego dziedzictwa regionu.Przypomniała, że Stalowa Wola powstała właśnie w ramach COP. Należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

"Organizacja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność, dzieckiem nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie. Stalowa Wola to doskonałe miejsce do przypomnienia tamtych czasów"– oceniła Wielgocka.

W Muzeum COP znajdzie się m.in. stała wystawa, która w nowoczesny sposób zaprezentuje historię narodzin, rozwoju i obecnej kondycji "niezwykłego fenomenu gospodarczego, jakim był COP". Zlokalizowana ona będzie na przestrzeni 2 tys. metrów kw. we wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej. Znajdzie się tam kilkaset zabytków związanych z COP: militaria, pojazdy, rowery, motocykle, wyposażenia wnętrz.

Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów. Np. w pomieszczeniu dawnej kuźni zachowane jest palenisko kowalskie z kompletem urządzeń, w warsztatach zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część parku maszynowego warsztatów. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych.

Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne umożliwiające zwiedzającym poznawanie i zdobywanie wiedzy.

Ponadto w nowym muzeum znajdzie się też laboratorium chemiczne, gdzie docelowo szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne, a także m.in. księgarnia, sale edukacyjne, biblioteka, kino edukacyjne.

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018-2020. Inwestycja obejmie prace konserwatorskie i roboty budowlane budynku byłych warsztatów szkolnych przy ul. Hutniczej 17, zaadaptowanie ich na nowoczesne Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, a także zagospodarowanie terenu, budowę wystawy stałej oraz konserwację i digitalizację eksponatów.

Całkowity koszt projektu to 21 mln zł.

Źródło: http://www.galicjusz.plKalendarz wydarzeń

Styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3