layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

CPL „Lasy Bieszczadzkie” - Modernizacja Roku 2016!

170901 lasyCentrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, otrzymało nagrodę Modernizacja Roku 2016 w kategorii hotelarsko-turystycznej. - Dla nas jest to przede wszystkim nagroda prestiżowa. To wyróżnienie i docenienie tego wszystkiego, co zrobiliśmy – mówi Jan Mazur, Nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.

Wręczenie nagród w konkursie „Modernizacja Roku” odbyło się 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami, zorganizowało po raz 21 Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Co ważne, w konkursie nie mogą brać udziału nowo wybudowane obiekty, gdyż ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego. Jak informują organizatorzy, ma on promować funkcjonalność modernizowanego kompleksu, nowoczesne technologie i rozwiązania oraz dostępność dla osób niepełnosprawnych. Udział w nim daje też możliwość promocji obiektu na całą Polskę. Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem zakwalifikował się do finału i zostało modernizacją roku 2016 w kategorii hotelarsko-turystycznej - taki tytuł bieszczadzkiemu ośrodkowi przyznało 4,5 tys. internautów z przewagą 336 głosów.

Jan Mazur Nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany nie jest do końca przekonany, że nagroda, jak uzyskało podlegające jego nadleśnictwu Centrum, pozwoli na zwiększenie ruchu turystycznego w Mucznem. - Rzadko ktokolwiek patrzy na to, czy dany obiekt ma przyznaną jakaś nagrodę. Dla nas jest to przede wszystkim nagroda prestiżowa. To wyróżnienie i docenienie tego wszystkiego, co zrobiliśmy, rozwiązań technicznych, wykorzystanych materiałów – mówi Jan Mazur, ale dodaje, że statuetka stanie w recepcji, po to, by goście wiedzieli, o tym wyróżnieniu.

Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem utworzono w dawnym hotelu robotniczym, które dzięki modernizacji zmieniło swój wygląd wpasowując się jednocześnie w krajobraz wysokich Bieszczadów. Jest połączeniem edukacji, turystyki i hotelarstwa, a jego podstawową funkcją ma być promowanie piękna bieszczadzkiej flory i fauny, z którą można zapoznać się w terenie z przewodnikiem lub bez wychodzenia do lasu, w powstałym w CPL muzeum.

Nadleśnictwo Stuposiany do tej pory nie posiadało obiektu, w którym mogłoby przyjąć gości, zrobić prelekcję, prezentację multimedialną lub pokazać bogatą bieszczadzką przyrodę „w pigułce”. - Dlatego zapadła decyzja, że zmodernizujemy dawny hotel robotniczy na Centrum Promocji Leśnictwa. Wybudowaliśmy muzeum przyrodnicze i dobudowaliśmy salę konferencyjną. W obiekcie znajduje się również mniejsza sala edukacyjna, restauracja, 86 miejsc noclegowych. Oprócz tego zagospodarowany jest cały teren wokół Mucznego, gdzie znajduje się 8 ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych i 27 km tras biegowych - wylicza nadleśniczy.

Modernizacja obiektu kosztowała ok. 13 mln zł. Dodatkowo nadleśnictwo zainwestowało 4 mln zł w drogę prowadzące od Stuposian. Jak zaznacza nadleśniczy obiekt sukcesywnie się rozwija i wciąż trzeba w niego inwestować ok. 300-400 tys. zł rocznie, na np. nowe toalety przy parkingu, wiaty czy inne elementy infrastruktury.

Historyczna wzmianka
Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, to dawny hotel robotniczy powstały w latach 70 -tych. Realizacja projektu modernizacji starego hotelu rozpoczęła się w roku 2012.
Od roku 1900 do 1934 przez Muczne przebiegała trasa kolejki wąskotorowej. Biegła ona z Ustrzyk Górnych i Stuposian do Sokolików. Po II Wojnie Światowej Muczne zupełnie opustoszało. Nie zachował się tu żaden dom. W latach 70-tych ogromy obszar leśny, w skład, którego wchodziła miejscowość, został przejęty przez komunistyczny Urząd Rady Ministrów. To w tamtym czasie powstał hotel robotniczy i kilka drewnianych willi, co miało służyć członkom rządu i gościom dewizowym, którzy odwiedzali okolicę w celach łowieckich.

Przez krótki czas Muczne zmieniło swą nazwę na Kazimierzowo, co miało według niektórych uhonorować płk Kazimierza Doskoczyńskiego sprawującego wówczas pieczę nad całym obszarem. Na szczęście z początkiem lat 80-tych powrócono do oryginalnej nazwy, a wszystkie obiekty przekazano w użytkowanie służbie leśnej. Dziś Muczne jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Bieszczad.

W 2013 podjęta została decyzja o utworzeniu Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, który stał się siedzibą Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”. Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Oferta edukacyjna Centrum Promocji skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, by upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym. Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie.

Właściciele postanowili wyjść naprzeciw ludziom chcącym zapoznać się z bogactwami, które oferuje las, złożonością procesów, które składają się na prawidłowe jego funkcjonowanie oraz wszechstronnością ludzi, którzy w nim pracują i przygotować ofertę edukacyjną, która byłaby skierowana do każdego odbiorcy indywidualnie. Pomóc ma w tym bogate zaplecze edukacyjne zarówno w samym ośrodku jak i wokół niego.

http://www.bieszczadzka24.plKalendarz wydarzeń

Czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1